ТРИБУНА

Бензинът и дизелът може да стигнат и до 3.50 лв. за литър до 2 г. заради климатичния план на ЕС

Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация прогнозира увеличаване на цените на дребно на горивата у нас през следващите години. Причината според него е в нова зелена регулация на ЕС, която залага на увеличаване на акциза.

Пред bTV Бенчев сподели, че в ЕК се обсъжда ново увеличение на акциза през следващите 2 години, като това ще доведе до поскъпване с 1 лев от сегашните пазарни стойности на горивата.

При стойности на най-масовите горива у нас около 2.30-2.40 на литър може да се предполага, че при промяна на акциза нагоре, цените по бензиностанциите ще достигнат до около 3.50 лева/литър, особено при поскъпване на петрола.

Бенчев отбеляза и друг фактор, който ще води към увеличение на цените. От началото на следващата година започва смесване с нов биокомпонент, който е 2-3 пъти по-скъп от сега използвания, което също ще се отрази на цените на горивата, според експерта.

В близка перспектива Бенчев смята обаче, че цените цените ще запазят сегашните си нива.

Ако курсът на суровия петрол се задържи на нивата, на които е в момента, то със сигурност и цените на горивата ще останат такива, каквито са на бензиноколонките днес, каза той.

Бенчев добави, че в момента България е с най-ниските цени на горива в ЕС и на четвърто място изобщо в Европа, макар и само за месец бензинът у нас да е поскъпнал с 9 стотинки, а разликата в цената на дизела между месеците юни и август да е около 13-14%.

“Дисекция” на цената на горивата

Три са компонентите, от които се образува цената на горивата: данъци; цена на суровината и оперативни разходи; печалба за рафинерията и крайния търговец. Данъците (ДДС и акцизи) съставляват около 40-45% от крайната цена на горивото, стойността на петрола (най-изменчивият фактор в ценообразуването) – около 40%, а останалите 15-20% остават за рафинерията и крайния търговец.

Ако приемем, че ДДС е “закотвен”, то не така стои въпросът с акциза (с какъвто се облагат законодателно опредлени стоки, като цигари, алкохол, горива и др.) Като член на ЕС България е длъжна постепенно да увеличава акцизните ставки, докато ги хармонизира с те зи в другите страни членки – дори и без “специално” европейско законодателство, свързано със Зелената сделка.

Какви са плановете на ЕК

Във връзка с мащабния си климатичен план, одобрен на 14 юли, Европейската комисия прие данъчна директива, която да насърчи внедряването на чисти технологии и премахване на остарелите изключения и намалени ставки, които в момента насърчават използването на изкопаеми горива.

ЕС ще определя минимални данъци (косвени) в целия ЕС за електричество и горива, когато те се използват като моторни, авиационни горива или горива за отопление. Минималните размери на данъка варират в зависимост от вида гориво (бензин, керосин, газьол, природен, вкл. втечнен, газ) и тяхното използване. Когато се използва като гориво за отопление или в двигатели, селскостопански или строителни машини, се прилагат по-ниски минимални ставки, отколкото когато се горивата се използват като моторни.

Директивата пояснява, че държавите-членки имат широка свобода при определянето на данъците, регламентът изисква единствено косвените данъци да имат минималните размери.

loading...
Кликнете, за да коментирате

Отговорете

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

To Top