ТРИБУНА

Остров Итака и историята на Одисей – митичен герой или реален човек

„Музо, запей ми за този герой многоопитен, който странствува дълго, откакто порути свещената Троя, много поселища хорски видя и позна обичаи. Много страдания той по морето пустинно понесе…“

С тези редове започва епосът „Одисей“, творбата на Омир за един герой, пътешественик, мъдър човек и цар на остров Итака. Дали е съществувал или не, преценете сами, но е факт, че той е един от основните герои в гръцката митология, а на остров Итака, за който ще ви разкажа, е дълбоко почитан от местните, без значение дали е мит или реално съществуващ човек.

Освен това според епосите на Омир „Илиада“ и „Одисей“, той е едно от главните действащи лица при превземането на великия град Троя, както и за някои други интересни подвизи.

Родното място и царството на Одисей е бил красивият остров Итака. Той се намира в Йонийско море и има площ около 117 кв. км. В най-северната част на острова се е оформил един от многото носове на Итака – Мелиса. В най-южната част се намира нос Агияс Андреас – Свети Андрей.

Между тези две части на Итака са разположени заливът Фрикон, нос Мавронас, нос Агияс Илияс – Свети Илия, заливът Молос, нос Схинос и други носове. Общата дължина на бреговата линия е 101 километра. На острова няма високи планински масиви, но се издигат хълмовете Нирито Орос със своите 806 метра над морското ниво и Меровигли – 669 метра.

История на остров Итака

Множество данни и артефакти показват, че островът е бил населяван още по времето на Неолита. Една легенда разказва, че името му идва от първия жител на това място, който се е казвал Итака. В превод думата има две значения – „весел“ и „стръмен“.

Най–големият си възход островът достига по време на Микенската епоха, когато той самият става столица на Кефалонийската държава. Това е най–благоприятният период за местните на острова. След края на Микенската епоха постепенно властта му намалява и впоследствие бива управляван от остров Кефалония, който също се намира в Йонийско море близо до Итака.

Епосите на Омир „Илиада“ и „Одисей“ донякъде се смятат и за исторически, освен литературни творби и дават информация, макар и косвено, за състоянието на остров Итака по време на Бронзовата епоха. Макар че в тези творби има някои разминавания относно релефа на острова и учени и историци предполагат, че в Омировата Одисея по скоро е описан днешният остров Лефкада. Това, разбира се, е само една от теориите за точното местоположение на Итака от епоса.

През своята история остров Итака е бил под владението на много държави и народи – англичани, французи, османци, венецианци и руснаци. За съжаление, няма много останали сгради от тези периоди, защото през 1953 г. много мощно земетресение разрушава почти всичко на острова. След това сградите са построени наново според всички антисеизмични изисквания.

Туристически забележителности на острова:

  • Ставрос е едно прекрасно място, което не бива да пропускате. То е главното селище в северната част на Итака. Там може да посетите археологическия музей и да видите единствения бюст-паметник на Одисей на острова.;
  • Киони – това е може би най–красивото и живописно селище на острова. Намира се на брега на малко заливче и има население от едва около 200 души;
  • Вати – това е столицата на остров Итака. Селището се намира в един много защитен от вълните залив. В средата на този залив се намира малкият остров Лазарето с два красиви замъка, които са построени във венециански стил;
  • Манастир Катара – намира се в селището Аноги и се предполага, че е построен към края на XVII век. Тази манастирска обител е създадена в чест на Богородица от Катарон. Разположен е на връх, от който се разкрива прекрасна панорама към Кефалония и към част от останалите Йонийски острови. Това е и най–святото място на остров Итака;
  • Плажовете на Итака – не пропускайте да посетите плажовете на острова. Те се намират в красиви заливи, с фин пясък и кристално чисти води.

Кой е Одисей?

Това е въпрос, който вълнува историци, литератори, археолози и много други учени. Дали Одисей е реално съществуващ герой или митологичен образ, измислен от Омир? Разбира се, има доказателства, но не съвсем пълни и категорични в полза и на двете теории, но е факт, че всеки, който чуе за остров Итака веднага прави асоциация с името на Одисей.

Според гръцката митология Одисей е цар на остров Итака. Неговото име се свързва с Троянската и Пелопонеската война и най–вече с Троянския кон, който е бил негова идея и по този начин гърците са успели да надхитрят троянците и да превземат непревземаемия до тогава велик град Троя. За съжаление, те са го опустошили почти до основи или така поне се твърди в епоса на Омир „Илиада“.

Според митологията Одисей е син на на Лаерт и Антиклея, съпруг на Пенелопа и баща на Телемах. Одисей се е славел със своя остър ум, хитрост, съобразителност и ловкост.

В епоса на Омир подробно се описват неговите дълги странствания и подвизи, които са продължили много години. Там той освен като цар на Итака е представен и като герой, който е преборил множество препядствия и митологични създания, за да може един ден да се завърне на родния си остров.

Една легенда разказва как на Одисей му било предсказано, че ако участва в Троянската война, ще се завърне в Итака едва след 20 години. Затова той с хитрост решил да се измъкне. Престорил се на луд и започнал да сее сол на една нива. Паламед обаче разкрил неговата хитрост, като пред ралото поставил невръстният син на Одисей, Телемах. За това му разкритие по–късно Одисей отмъстил на Паламед като го обвинил в измяна, слагайки злато в палатката му и го набедил, че го е откраднал. Така Паламед намерил смъртта си. И така Одисей нямал избор и заминал за Троя, след което странствал още 10 години по селища и пристанища и преминал през множество препятствия, докато се прибере у дома.

Самият той бил кандидат за ръката на красивата Елена, която в крайна сметка се омъжила за спартанския принц Менелай, брат на царя на Микена – Агамемнон. Тогава Одисей предложил на всички кандидати, ако се стигне някога до война всички да помагат и да пазят честта на Менелай. Според митологията това е и една от основните причини гръцките народи да се обединят в Троянската война на страната на Спарта.

Дали е истина или мит, Одисей е много важна личност за гърците и за гръцката митология.

Автор: Елена Исаева/ Vesti.bg

loading...
Кликнете, за да коментирате

Отговорете

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

To Top