Всяка година на 31 май Световната здравна организация отбелязва Световния ден за борба с тютюнопушенето.
Той се създава през 1987 г. по инициатива на СЗО. За първи път се отбелязва на 31 май 1988г. С него се цели привиличане на вниманието върху тютюневата епидемия, която обхваща с пипалата си в смъртоносна хватка от 1/3 до 1/2 от пушачите, съкращавайки живота им средно с 15 години.Кмета.бг,Вести
Ежегодните кампании дават възможност да се повиши осведомеността относно вредните и смъртоносни последици от тютюнопушенето и вдишването на тютюнев дим, както и за спиране на тютюнопушенето под всякаква форма. Тази година темата на Световния ден, определена от Световната здравна организация, е „Поеми ангажимент да се откажеш“.
Тютюнопушенето води до редица хронични незаразни заболявания и преждевременна смърт. Доказано е, че 80-90% от хроничните заболявания на дихателната система, 80-85% от белодробния рак, 30% от всички злокачествени заболявания и 25-43% от исхемичната болест на сърцето са пряко свързани с пушенето.
40.5% от мъжете и 18.9% от жените на възраст 15 и повече години пушат ежедневно. България е на първо място по пушене в Европа с 42% от населението на страната. Най-шокиращи са, обаче, други данни от същата статистика – повече от половината българчета на възраст под 14 години вече са опитвали вкуса на цигарите.