ТРИБУНА

Главният архитект на София 6 пъти писал до районите да махнат незаконни павилиони

Главният архитект на София Здравко Здравков молил с 6 писма 24-те района в София да правят проверки и да премахват незаконни преместваеми обекти. Това се е случило в периода от септември 2020 г. до 29 януари тази година, когато е пратено последното писмо. Това стана ясно на извънредно заседание на архитектурната и икономическата комисия към СОС.

На него бяха изслушани главният архитект на София Здравков Здравков, кметът на район „Триадица“ Димитър Божилов и шефът на Столичния инспекторат Веска Георгиева относно инцидента със загиналото 16-годишно момче от токов удар, докато пресича бул. „Гешов“.

На заседанието е бил поканен да присъства и представител на „ЧЕЗ Разпределение България“ АД. Оттам обаче са изпратили писмо със становището им и посочват, че няма нови факти и обстоятелства, които биха могли да бъдат предоставени на вниманието на съветниците. В становището се посочва, че към мрежата на ЧЕЗ има присъединени два павилиона и количка за палачинки. Както вече стана ясно компанията подчертава, че не е изграждала съоръжения от електромера до обекта. При присъединяването клиентът е декларирал пред ЧЕЗ, че изградените от него съоръжения след електромера съответстват на изискванията за безопасност и техническите норми.

„ЧЕЗ Разпределение няма правомощия на конторлен орган, който да инспектира чужда инфраструктура след границите на собственост на енергийните съоръжения, няма правомощия да разследва законността на обектите, при положение, че има потвърждение за разполагането им от общината“, се казва още в позицията на ЧЕЗ.

Относно „Орехчето“ – павилионът, който е захранван от оголения кабел, за който се предполага, че е причинил смъртта на момчето, главният архитект проверка на район „Триадица“ установява, че той е незаконен през април 2018 г. и оттам изпращат в НАГ констативен акт. След това директорът на болница „Св. Иван Рилски“, на чиято територия се намира обекта, изпраща писмо до началника на ДНСК какви действия трябва да се предприемат за узаконяване на обекта. После от ДНСК връщат преписката на район „Триадица“ за нова проверка на обекта на място.

„През юни 2018 г. НАГ връща за корекция констативния акт поради сгрешено правно основание. Оттогава до ден днешен ние нямаме коригиран констативен акт, за да издадем заповед за премахване. След инцидента сме дали 7-дневен срок на район „Триадица“ да завърши процедурата, както и да посочи конкретните служители, които не са спазили изискванията, за да им бъде наложена глоба от 1000 до 5000 лв.“, обясни арх. Здравков.

Той отново обясни, че основание за свързване на павилиона е служебна бележка, подписана със запетая от бившия главен архитект на „Триадица“ Иван Шишков, който миналата седмица подаде оставка. Същите нередности са констатирани и за съседния павилион, който е констатиран като незаконен през април 2018 г. Поради същата грешка обаче документите са върнати за корекция на района, след което повече не са постъпвали обратно в НАГ.

Относно трите обекта на тротоара – за единия, който е за продажба на безалкохолни напитки, е установено, че не е поставен на посоченото в одобрената схема място. Такова разминаване е установено и за павилион за вестници, относно количката за палачинки пък е установено, че правното основание за поставянето й е изтекло през 2017 г. И за трите обекта текат процедури по издаване на заповеди за премахване.

Арх. Здравков е изпратил ново писмо до всички райони за проверки и за посочване на служители за наказание.

Освен това ще се сформира работна група за промяна в наредбата за търговската дейност, която да позволи по-бързото премахване на незаконни обекти.

Кметът на „Триадица“ Димитър Божилов отново обясни, че при встъпването си в длъжност е изискал от всички началници на отдели да му представят всички спешни преписки. Служителят, който е водил преписката за премахването на двата павилиона в двора на болница, обаче е бил в майчински, а началникът на отдела – в дълъг болничен, като се е върнала на работа „след първата вълна на пандемията“. Божилов уточни, че преди 4-5 месеца са изпратени констативни актове в НАГ за премахване на незаконни обекти, но все още не са получили отговор от НАГ.

На въпрос защо не са давани отговори на шестте писма на главния архитект Божилов отговори, че е взел мерки подобно нещо да не се повтаря, както и че като работодател ще предприеме съответните дисциплинарни наказания.

Количката за палачинки не работи от август 2020 г. Преди това Столичният инспекторат е съставял три акта на собственика, уточни шефката на Столичния инспекторат Веска Георгиева.

loading...
Кликнете, за да коментирате

Отговорете

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

To Top