Сдружение „Зелени инициативи“ настоява за забрана на употребата на хидрогенираните масла, които са в основата на маргарина, сладкарската сметана, палмовото масло и куп други масови хранителни изделия. Това заявяват в отворено писмо, адресирано до Министерството на здравеопазването и Българската агенция по безопасност на храните от сдружението.
Неотдавна американската Държавна агенция за храните и лекарствата (FDA) обяви хидрогенираните масла за вредни за здравето и наложи забрана за използването им, пишат те.
Според FDA тези мазнини причиняват диабет, мозъчни инсулти, инфаркти, деменция, влошават качеството на майчината кърма, исхемична болест на сърцето, затлъстяване, атеросклероза и други заболявания.
Трансмазнините са в основата на маргарина, палмово масло и растителната сладкарска сметана. Това са продукти, които у нас масово се използват за производството на бисквити, вафли и други подобни тестени изделия. Всеизвестно е, че маргаринът и растителната сладкарска сметана също така са основен компонент при производството на торти, сладоледи и тестени изделия от бутер тесто.
Хидрогенираните мазнини са и заместител на какаовото масло в шоколадовите изделия. Казаното до тук е само върхът на айсберга, защото тези мазнини влизат в производството на стотици храни и полуфабрикати! По-интересен е фактът, че не е ясно какво е влаганото количество на трансмазнини в българските хранителни продукти, допълват от „Зелени инициативи“.
България е на челните позиции в Европейския съюз по сърдечно-съдови заболявания, пишат още от сдружението и апелират към Агенцията по безопасност на храните, Министерството на здравеопазване и другите държавни органи, имащи отношение към здравето на хората и качеството на храните, които българските граждани консумират, да инициират обществени дебати за забрана на употребата на хидрогенираните мазнини в хранителната индустрия