Пореден случай на насилие между деца. Две момичета се биха пред училището в град Койнаре, Плевенско, пред очите на група други деца.
Случаят е от края на миналата седмица, но добива популярност, след като едно от децата снима сбиването.
На видеоклипа се вижда как две момичета, на видима възраст около 12 години, се бият, а не малко деца гледат грозната сцена.
Темата с боя между момичетата е водеща сред повечето ученици. Децата споделят, че до сбиването се стигнало заради момче. Боят се случва пред вратата на двора на училището, но според ръководството това е извън неговата територия и не става въпрос за училищен инцидент.
Намираме директорката по телефона, тъй като е в отпуск. Така, стана ясно, че Даниела Цоньовска знае за случилото се, без дори да е гледала клипа.
„С участващите работи психолог. Извинили са се един на друг”, каза директорът на СОУ „Христо Смирненски“ Даниела Цоньовска.
Оказа се, че поддържането на версията, че боят е станал извън училището, е важно утонение, тъй като при такъв случай Регионалното управление на образованието не се информирало. Инспекторатът научи от нас за сбиването.
„Ще проверим какви мерки е предприело училището, как е разгледало случая, дали е имало някакъв конфликт межди учениците, дали е ангажиран психолог и най-важното – работи ли се със семействата”, каза Албена Тотева, началник на РУО на МОН в Плевен.
Очаква се проверката на място да бъде през следващата седмица, когато учениците се връщат в клас.
Бой между ученици в Момчилград, един от тях е в болница
Темата коментираха в студиото на „Здравей, България” Асен Александров от Сдружението на директорите в средното образование,д- р Юлиян Петров от Синдиката „Образование“ към КТ „Подкрепа“ и родителят Антонина Кенова.
„90% от случаите на насилие се правят, за да се заснемат и да се качат с цел подигравка”, каза Александров пред „Нова“.
„Трябва да има наказание за подобни клипове в интернет. Трябва да има рекламент, както е в другите държави. По-важно е защо в училищата има толкова много случаи на психическа и физическа агресия. Това вреди на образователната система”, обясни Петров.
„Идеята за глобяване при качване на клипове с насилие граничи с безсилие. Имаме нужда от превенция. Проблемът е в цялото общество”, заяви Кенова.