Bългария и ЕС са изправени пред прецедент за влизането ни в чакалнята на еврозоната, но отдавна има консенсус и по валутния борд, и за приемането на еврото, а ГЕРБ създавали паника за стабилността на българския лев, защото не потърсили останалите партии за съвместно решение. Това обвинение отправи депутатът от ДПС Йордан Цонев, според когото управляващите са допуснали да се създадат съмнения в стабилността на родната ни валута.
„Въпросът за валутния борд и приемането на еврото, не е въпрос на управляващата партия, защото има консенсус между всички партии и в годините те са подкрепяли нужните стъпки, приемали са различи документи, а те са безброй“, коментира той.
Според него вината за съмненията е изцяло на ГЕРБ.
„Създадоха се условия за паника и заради това трябваше за 24 часа да излеем с решение“, коментира той преди НС да приеме решението си, според което финансовият министър и управителят на БНБ са длъжни да преговарят да влезем в ERM II и да приемем еврото при настоящия курс на лева от 1,95583.
Цонев обясни, че България е първата страна, която кандидатства със закон с фиксиран курс.
Други страни като балтийските, например, са влезли в чакалнята във валутен борд, но без закован курс.
„А самите условия на ERM II предвиждат да няма закован курс, защото той е плаващ, така че и ние, и ЕС сме изправени пред прецедент“, обясни той.
Според него е нужно да се премахне това препятствие, което е формално.
В противен случай ЕЦБ също ще има формално основание в доклада си да се посочи, че няма съответствие за условията.
„В същото време не можем да си позволим по никакъв начин да излезем от настоящия курс. Това решение, което приемаме е абсолютно задължително за всички и ние даваме мандат да поддържат тази позиция финансовият министър и управителят на БНБ, които са преговарящите“, допълни Йордан Цонев.
От БСП се въздържаха при гласуването на решението и обвиниха ГЕРБ, че „работи на тъмно“.
„Как е възможно за една такава сериозна и важна тема да се внасят решения на крак и да се обсъждат така, на пожар, да се принуждават парламентарните групи без да имат възможността за анализ да взимат такива решенията. Такива предложения на тъмно са жалък подход. Нямате право на тов, защото така компрометирате изобщо идеята за присъединяването към еврозоната“, посочи Кристиан Вигенин.
Той добави, че левицата подкрепя приемането на еврото, но тогава когато България е готова и при пълни гаранции, че спестяванията на хората и бизнеса няма да пострадат.
Независимият Павел Шопов от „Атака“ отсече, че парламентът не може да приеме такова важно решение, това трябвало да направи суверенът и поиска да се проведе национален референдум за смяната на лева с еврото.