Принц Чарлз е с коронавирус

Британският престолонаследник принц Чарлз има положителни резултати от теста за новия коронавирус, съобщиха световните информационни агенции.
Той е на 71 години. Симптомите му са леки и е в добра форма. Принц Чарлз от няколко дена работи от дома си, уточниха от канцеларията му.
Съпругата на принц Чарлз – херцогинята на Корнуол Камила също е изследвана. Тя не е заразена с вируса.
Принц Чарлз и съпругата му са се самоизолирали в дома си в Шотландия.
„Не е възможно да бъде уточнено от кого принцът се е заразил, заради многобройните му обществени ангажименти от няколко седмици“- казаха от Кларънс хаус.
Според британската преса принц Чарлз, който е в замъка Балморал, е бил на събитие на 10 март в Лондон, на което е присъствал и принц Албер Втори от Монако. За него също беше съобщено, че е с положителен тест за Ковид-19.
Кралица Елизабет Втора, която е на 93 години, се оттегли в замъка Уиндзор, на около 40 км от Лондон. Британското правителство поиска всички, навършили 70 години, да се изолират за 12 седмици.
Над 158 000 души се включиха в списък с доброволци, които ще помагат на британската здравна система да се бори с епидемията от коронавируса, предаде Ройтерс. Парламентът обяви, че спира работата си до 21 април. Очаква се за последно да се приемат спешни законопроекти, касаещи Covid-19, след което те трябва да бъдат отново в Уестминстър, за да гласуват за законопроекта за финансите на 21 април, се е посочва в информацията.
Броят на заразените във Великобритания може да е много по-голям, отколкото се допускаше досега, показва проучване на учени от Оксфорд. Ако резултатите се потвърдят, ще се окаже, че по-малко от един на хиляда заразени от Ковид-19 се разболява дотолкова, че да има нужда от болнично лечение. Според Сунетра Гупта, преподавателка по теоретична епидемиология, ръководила на изследването на Оксфорд, голямото мнозинство развиват много леки или никакви симптоми. Необходимо е незабавно да се започнат масови тестове за антитела, за да можем да преценим в коя фаза на епидемията сме, препоръчва Гупта. Тя обаче не подложи на критика решението на британското правителство да наложи карантинни мерки в страната, защото дори ако се докаже, че създаденият в Оксфорд модел на разпространение на болестта е по-точен от приетия модел на Лондонския Кралски колеж, социалното дистанциране ще намали броя на сериозно разболелите се и ще облекчи натоварването на британската здравна система.
Бившият здравен министър Джереми Хънт започна да изглежда пророк, който е бил прав през цялото време. Бившият съперник на Борис Джонсън за лидер на Консервативната партия посочи, че Тайван, Сингапур и Южна Корея са постигнали ниски равнища на смъртните случаи чрез масови тестове и следене на населението. Подобен режим обаче, макар и да помага на учените и лекарите, предизвиква притеснения за обхвата на правителствените правомощия. Днешното следене на населението с цел борба с болестта може по-късно да създаде възможност за други форми на шпионаж от страна на правителството.
Група от технологични експерти, академици и групи за защита на гражданските свободи предупредиха, че „комбинацията от закона (за свързаното с коронавируса извънредно положение) и правомощия за събиране на информация създава риск технологията за следене на местоположението и контактите да бъде използвана като средство за социален контрол“.
