Новите санкции увеличават разходите на Русия за продължаване на войната
Европейската комисия приветства приемането от Съвета на 17-ия пакет от санкции срещу Русия. Новите санкции на ЕС увеличават разходите на Русия за продължаване на войната, като оказват допълнителен натиск върху нейната вече напрегната и крехка икономика. Това е ясен сигнал за продължаващата и непоколебима подкрепа на ЕС за Украйна.
Този пакет има за цел допълнително да ограничи достъпа на Русия до технологии на бойното поле и да намали приходите от руския внос на енергия, като се насочи към безпрецедентен брой плавателни съдове от сенчестия флот на Русия. Пакетът също така разширява броя на обявите на физически и юридически лица. Освен това с него се удължава съществуващото освобождаване от тавана на цените на петрола за проекта Sakhalin-2, за да се гарантира енергийната сигурност на Япония.
Седемнадесетият пакет съдържа следните ключови елементи:
МЕРКИ ЗА АНТИЦИРАНЕ НА КУРСУМВЕНЦИЯТА
ЕС включи в списъка 189 допълнителни плавателни съда, които са част от сенчестия флот от нефтени танкери или допринасят за енергийните приходи на Русия, с което общият брой на включените в списъка плавателни съдове достигна 342. Корабите са идентифицирани заедно с държавите членки и Европейската агенция по морска безопасност (ЕАМБ). Понастоящем те са обект на забрана за достъп до пристанищата и забрана за предоставяне на услуги.
17-ият пакет представлява най-голямото единично действие за санкции на Г-7, насочено срещу кораби от сенчестия флот.
Включването на кораби на ЕС в списъците, заедно с усилията на държави партньори като Обединеното кралство и САЩ, значително намалява способността на Русия да печели приходи от избягването на тавана на цените на петрола, което прави все по-трудно замяната на санкционираните кораби. Като цяло износът на петрол стана по-сложен и скъп за Кремъл, тъй като тези кораби вече не са в състояние да работят както обикновено. Според последните данни на Коалицията за таван на цените на петрола се наблюдава намаляване на транспортираните обеми и броя на корабите, превозващи руски петрол. Откакто ЕС започна да включва тези плавателни съдове в списъка, доставките на руски суров нефт за тях са намалели със 76 %.
С този пакет към списъка се добавят и 31 нови дружества, които предоставят пряка или непряка подкрепа на военнопромишления комплекс на Русия или участват в заобикаляне на санкциите. Това включва 18 дружества, установени в Русия, и 13 дружества, установени в трети държави (6 Турция, 3 Виетнам, 2 ОАЕ, 1 Сърбия и 1 Узбекистан).
ДОПЪЛНИТЕЛНИ СПИСЪЦИ
Днешният пакет включва 75 допълнителни вписвания, включително 17 лица и 58 образувания, отговорни за действия, подкопаващи териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна. Понастоящем те са обект на замразяване на активи и забрана за предоставяне на икономически ресурси, а по отношение на физическите лица — и на забрани за пътуване. Новите вписвания засягат най-вече руския военен и отбранителен сектор. В новите списъци се използват нови критерии, свързани с факторите за сенчестия флот, и новите критерии за военната промишленост, приети в 16-ия пакет. Освен това списъците включват едно руско корабоплавателно дружество (съвместно акционерно дружество Volga Shipping), което е важно за генерирането на приходи. И накрая, новите списъци са насочени и към участници, участващи в грабежи на културно наследство, и други, които са били активни в окупираните територии.
ТЪРГОВСКИ МЕРКИ
С пакета допълнително се разширява списъкът на изделията с двойна употреба и авангардните технологии, подлежащи на ограничения върху износа, с цел да се откъсне Русия от ключови технологии, по-специално за военна употреба, като например:
* химически прекурсори на енергетичен материал. Има доказателства, че тези химически прекурсори се използват, пряко или косвено, като гориво за руските ракети. Вследствие на това към тази опаковка бяха добавени продукти като натриев хлорат, калиев хлорат, алуминиев прах, магнезиев прах и борен прах.
* резервни части и компоненти за металообработващи машини с висока точност за компютърно цифрово управление (CNC). Макар че металообработващите машини вече до голяма степен са обхванати от вече въведените санкции, резервни части като сачмени винтове и енкодери са от съществено значение, за да може Русия да поддържа промишлената си база, обслужваща военната система.
Като ограничи износа на тези чувствителни изделия и като ги подложи на мерки срещу заобикалянето, като например забраната за транзит, за Русия ще стане значително по-трудно да се снабдява с тези ресурси.
„Освобождаване от отговорност във връзка със САХАЛИН“
Седемнадесетият пакет включва удължаване на освобождаването от тавана на цените на петрола, което позволява транспортирането на суров петрол с произход от проекта „Сахалин-2“ в Русия с плавателен съд до Япония въз основа на опасения, свързани с енергийната сигурност. Удължаването се предоставя за една година до 28 юни 2026 г.
Въздействие на нашите санкции
Санкциите на ЕС продължават да бъдат в основата на отговора на ЕС на неоправданата военна агресия на Русия срещу Украйна. Те имат ясна цел — да подкопаят способността на Русия да финансира и поддържа войната си срещу Украйна. Икономическите данни ясно показват, че санкциите на ЕС работят.
Сега Русия продава ресурсите си с отстъпка и купува това, от което се нуждае, с висока премия, което води до ясно отрицателно въздействие върху нейната икономика. Руската икономика работи с почти пълен капацитет и се бори с високата и нарастваща инфлация, която понастоящем е над 10 % и се очаква да достигне 9,3 % през 2025 г., което далеч надхвърля целта ѝ от 4 %. Дефицитът на правителството се покачва, а лихвените проценти са 21%. Русия също така значително се възползва от Националния си инвестиционен фонд, за да финансира бюджетния си дефицит. Стойността на ликвидните активи, държани от Фонда, днес е с 65% по-ниска, отколкото преди войната.
Освен това благодарение на енергийните санкции на ЕС и Г-7 и на политиката REPowerEU за диверсификация на доставките и замяна на руския внос приходите на Русия от нефт и газ са намалели от 100 милиарда евро през 2022 г. на 22 милиарда евро през 2024 г. Това е намаление с почти 80% в сравнение с преди войната.
Чрез ограничения върху износа руската икономика е лишена от достъп до стоки с двойна употреба, критични технологии и промишлени стоки, които са от съществено значение за нейните военни усилия, като резервни части, машини и електроника. Русия е загубила над 60 % от това, което е получила от търговията с ЕС преди войната.
ЕС поддържа силна международна координация по отношение на санкциите в рамките на Г-7 и с други единомислещи партньори. В качеството си на пазител на Договорите на ЕС Европейската комисия наблюдава прилагането на санкциите на ЕС от страна на държавите — членки на ЕС.
Русия постоянно търси начини да избегне санкциите. Това е ясно доказателство, че тези мерки оказват въздействие, но също така означава, че са необходими непрекъснати усилия за справяне със заобикалянето. Пратеникът на ЕС по санкциите Дейвид О’Съливан продължава контактите си с ключови трети държави за борба със заобикалянето на санкциите. Работейки с единомислещи партньори, договорихме и списък на санкционираните стоки с общ висок приоритет, за които предприятията следва да извършват специална надлежна проверка и които трети държави не трябва да реекспортират за Русия. Освен това в рамките на ЕС изготвихме и списък на санкционираните стоки, които са икономически критични и по отношение на които предприятията и третите държави следва да бъдат особено бдителни, съобщават от пресцентъра на Европейската комисия.
