ТРИБУНА

Имаме ли право на болничен, ако работим на 4 часа?

Има много хора, които поради различни причини работят на непълен работен ден. Това не е пречка те да имат същите права като работещите по 8 часа. Най-важното в случая обаче е тази трудова заетост да е регламентирана с трудов договор.

Следва логичният въпрос: Има ли право на парично обезщетение за общо заболяване лице, което работи при 5-дневна работна седмица и 4-часов работен ден?

„Фокус“ се позовава на отговора на експертите от НОИ:

Съгласно чл. 40, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение вместо възнаграждение за времето на отпуск поради временна неработоспособност и при трудоустрояване, ако имат най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.

Работниците и служителите, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране, с изключение на лицата по ал. 10, подлежат на задължително осигуряване за общо заболяване и майчинство (чл. 4, ал. 1, т. 1 от КСО).

Видно от цитираните разпоредби, за да има лицето право на парично обезщетение при временна неработоспособност поради общо заболяване, е необходимо да има 6 месеца осигурителен стаж като лице, осигурено за общо заболяване и майчинство и към началото на временната неработоспособност да упражнява трудова дейност, по която да подлежи на задължително осигуряване за общо заболяване и майчинство.

Важно е да се има предвид, че при работа на непълно работно време осигурителният стаж се зачита пропорционално на законоустановеното работно време за съответната длъжност.

loading...
Кликнете, за да коментирате

Отговорете

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

To Top