България ще води преговори с пет компании за реализация на проекта за АЕЦ „Белене“. Три от тях са заявили желание да бъдат стратегически инвеститори, а другите две са готови да доставят оборудване – турбини и системи за сигурност.
Колко близо сме до реализацията на проекта АЕЦ „Белене“ – темата в Сутрешния блок на БНТ коментират енергийните експерти проф. Атанас Тасев и Иван Хиновски.
„На около 2 млрд. и 300 млн. лв се оценява участието на България, така че ние може да имаме съществен дял в бъдещата компания. Проектът трябва да се състои, но ние трябва да решим въпросът за баланса, тоест да развием и помпените мощности на системата“, обясни проф. Тасев.
Според Иван Хиновски, компаниите, желаещи да бъдат инвеститори, са имиджови в света, но подходът за избора им е грешен.
„Не може България да води преговори с 5 компании, в същото време да се загърбва стратегическият партньор. Водещата компания ще бъде „Росатом“ и тя трябва да си избира инвеститори, поясни Хиновски.
„Необходимо е разширяване на водните централи като енергийни източници“, категоричен е проф. Тасев.
„Няма безрискови проекти, но този риск е управляем. Ако не действаме проактивно, ние наистина ще останем без ток“, смята експертът.
Според Иван Хиновски обаче, новата централа емного сложен и рисков проект.
„Според мен той не е нужен на нашата енергийна система. АЕЦ „Белене“ ще окаже тежко въздействие върху бюджета на държавата“, допълни Иван Хиновски.
