ДНЕС

АПИ и Столична община умуват как хем без винетка, хем без загуби

Агенция „Пътна инфраструктура“ и Столична община трябва да решат как хем колите да се движат по Северната тангента на София без винетка, хем АПИ да не губи приходи от пропуснатите ползи. Двете страни се договориха да създадат работна група, която да защити интересите им и до 25 януари да даде решение как АПИ да не губи от своите приходи за поддръжка и изграждане на пътна инфраструктура, а Столичната община да защити интереса на гражданите и те да се придвижват по Северната тангента без винетка.

По-рано днес премиерът Бойко Борисов нареди винетки да не се ползват за Северната тангента. Казусът се появи в края на миналата година след последното правителствено заседание, на което се утвърди нов списък с пътищата от републиканската пътна мрежа. Така Северната тангента попадна в трасето на новата магистрала „Европа“, която ще свързва София с Калотина.

„Целта е да не се намаляват приходите на агенцията от пътни такси, основно тол за превозните средства над 3,5 тона, които ще се събират от 16 август, тъй като те са необходими за изграждането и поддържането на инфраструктурата“, заяви шефът АПИ инж. Светослав Глосов след днешната среща.

Заместник-кметът на София Дончо Барбалов каза, че има още много да се работи на експертно ниво, защото трябва да намери законосъобразна форма, която да е съобразена с очакванията на хората от столицата, но и да се осигури финансов ресурс за развитието и поддържането на транспортната инфраструктура. Той подчерта, че предстои да се обсъди дали Столична община ще има възможност да поддържа Северната скоростна тангента, тъй като в момента 16-километровият участък се поддържа от АПИ.

„Надявам се в рамките на добрия диалог да намерим приемливо за всички решение“, каза още Барбалов.

По-рано днес премиерът Бойко Борисов нахока кметовете, включително и своите от ГЕРБ: „Общините да направят така, че след като искат пътищата да са общински, да си ги поддържат. Ако е било лесно, комунистите да са направили не само до Правец магистралата, а да са направили дъги, тангенти и всичко останало. Защото две платна се чистят лесно от снега, а 12 – значително по-трудно. Но държавата може да си позволи поради по-добрите приходи. Друг е въпросът и мисля, че тук Сдружението на общините не само да се събира за по няколко дни в Албена, а след като искат пътищата да са общински, да направят така, че да си ги поддържат. Държавата е вложила над 200-300 млн. сигурно в тези тангенти, подарява ги на общините, те да си ги поддържат. Сега кметовете, за съжаление все от ГЕРБ, им е много лесно да казват: „Държавата“. Хубаво, държавата ги построи, плати ко-финансирането по европейските фондове, поддръжката сега пак държавата да я прави. Да де, ама държавата е на всички тези граждани. Така че като искате по 12 платна в градовете, ето, подаряваме ви ги, поддържайте ги. А не сега регионалното министерство и АПИ да се чудят как за над 500 км магистрали по 6 платна да ги чистят и поддържат колкото за 2 платна“.

loading...
Кликнете, за да коментирате

Отговорете

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

To Top