СВЯТ

„Паузират“ генетично-модифицираните бебета!?

Ексепериментът бил неетичен и много рисков

Китайският учен, който създаде първите в света генетично-редактирани бебета, заяви, че процесът е бил спрян след международната реакция по изключително спорната процедура.

Хи Джанкуи защити работата си по време на биомедицинска конференция в Хонг Конг, заявявайки, че успешно е променил ДНК-то на близначки, родени от ХИВ-позитивен баща.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Научна генетика, но без грам етика: Лулу и Нана – ГМО бебетата!
Руси, със сини очи, без болести… Генно редактираните бебета идват!
Общо 8 двойки – ХИВ-позитивни бащи и и здрави майки се присъединиха към проекта като една от двойките отпадна преди да бъде спрян.

„Клиничното изпитване беше спряно поради създалата се ситуация“, добави той.

Експериментът предизвика разгорещен дебат сред научната общност като много учени изразиха загриженост за липсата на достоверни данни и рисковете от редактирането на гени на здрави ембриони.

Редактирането на човешки ембриони може да създаде непредвидени мутации в други области – така наречените „нетаргетирани ефекти“, предупредиха експерти.

„Доброволците бяха информирани за рисковете, но въпреки това решиха да прибегнат към експеримента“, казва Джанкуи.

Той също така каза, че университетът, в който работи, „не е знаел за провеждането на проучването“.

Южният Университет за Наука и Технологии в китайския град Шенжен отдавна се е дистанцирал от Хи, заявявайки, че е бил в неплатен отпуск от февруари и че „сериозно е нарушил академичната етика и кодексите за поведение“.

Организаторите на Втората международна среща на високо равнище по редактиране на човешкия геном, който откри във вторник, също заявиха, че не са знаели за работата му.

„Това е пример за подход, който не е достатъчно внимателен, предпазлив и пропорционален“, казва Робин Ловъл-Бадж, модератор на биомедицинската конференция в Хонг Конг.

„Ясно е обаче, че това е точка в историята. Тези две бебета ще си останат първите генетично-редактирани бебета, така че това е важна точка в историята“.

Генното редактиране е потенциално решение за наследствени заболявания, но е изключително противоречиво, защото промените могат да бъдат предадени на бъдещите поколения и в крайна сметка биха могли да засегнат целия генофонд, пише Medicalxpress.

В много страни редакцията на човешко ДНК е строго контролирана.

Националната здравна комисия на Китай разпореди незабавно разследване на случая, а болницата в Шенжен, която имаше за цел да одобри изследователската програма, отрече участието си.

Съюзът на китайски учени излезе с изявление, в което се казва, че „категорично се противопоставя на така наречените научни изследвания и биотехнологични приложения, които нарушават духа на науката и етиката“.

Това не е първият път, когато китайски изследователи експериментират с човешки ембрион.

Миналия септември учените от Университета Sun Yat-sen използваха адаптирана версия на редактирането на гени, за да коригират болестотворни мутации в човешките ембриони.

По публикацията работи: Цветелин Димитров

dnes.bg

loading...
Кликнете, за да коментирате

Отговорете

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

To Top