В края на летния сезон продължават проблемите с безводието в Бургаска област. Най-засегната от водната криза е община Карнобат, където 10 населени места от общо 31 нямат изобщо вода или са преминали на воден режим. Трайното засушаване и високите летни температури доведоха до намалени водни количества на местните водоизточници, а жителите са изправени пред всекидневни изпитания. Как се справят с безводието в Карнобатско?
От чешмата на Яна, която живее в карнобатското село Венец, вода е потекла само два дни от началото на лятото. И то за по няколко часа. Пълни туби с вода от свой съсед, който има сонда.
“Топлим вода и като едно време с канчето. Тук при нас може би три седмици не е идвала водата. Като свърши водата, ходим да пълним от сондата и сме купили три бидона и ги нареждаме“, каза Яна Неделчева.
“Не, не проблем няма вече. Ето, маркучът къде е, вкарваме го отзад, имаме направена една малка постройка и вътре вградихме един бидон, който го пълним с помпичка и електромоторче“, заяви пред БНТ Димитър Димитров.
Всяка капка вода е ценна, затова местните я събират в кофи, легени и шишета.
Когато има водоподаване, то отива към по-ниската част на селото, а по-високите остават без вода.
Повечето села разчитат на местни водоизточници, които обаче са с нисък дебит, заради сушата. Затова от местната управа търсят алтернативни източници. Търсят се средства и по Оперативна програма “Околна среда”.
“Да, Карнобат в момента реализира такъв воден проект, но всички останали населени места, само две са с 800 жители, а останалите са от 16 до 300, което означава, че ние такива средства не можем да използваме“, подчерта Георги Димитров, кмет на Община Бургас.