„Бензиновите автомобили са по-уязвими при преминаването на годишен технически преглед и с дигитализацията повече не са възможни технически грешки или манипулации на данните“, обясни пред БНТ Румен Дунев – автомобилен експерт и собственик на пункт за ГТП.
Една част от автомобилите наистина имат проблеми, заради които не могат да преминат през прегледа, допълни той.
Той раздели „проблемните“ коли на три групи“:
– Първата група от автомобили са много нови автомобили, които заради некачествени горива, не могат да преминат преглед;
– Втората група е на амортизираните автомобили. При тях, освен че харчат бензин, харчат и много масло, просто CO-ото е много висок и затова не могат да преминат през ГТП;
– В третата група влизат МПС-тата, при които бензиновият двигател работи добре, но имат проблеми с изпускателната система – липсва катализатор или има пропуски в самата система.
Румен Дунев подчерта, че това, че един автомобил не може да мине ГТП не е „някаква страшна драма“, тъй като той може да отстрани неизправностите и държавата, допълни той, трябва да даде време на шофьорите да въведат в изправност своите автомобили.
„В дългосрочен период затягането на мярката по дигитализацията на ГТП, ще се отрази в пътната безопасност„, уточни Дунев.
Критериите, по които се изготвя ГТП, са едни и същи, и са синхронизирани с Европа. Според него въпреки че автомобилният парк на България е доста застаряващ, все пак се поддържа по някакъв начин и не е в окаяно състояние.