Ограниченията обаче може да се въвеждат за определени часове, а не за цялото денонощие
Десет причини допускат по дадени улици да се забранява престоят и паркирането на превозни средства. Те са изредени в нова наредба на регионалното министерство за организиране на движението по пътищата за обществено ползване, която е пусната за обществено обсъждане.
В досегашната наредба, която е от 2001 г., няма изрично изредени причини, които да позволят на местната пътна полиция да въвежда такива забрани.
Една от причините да се забрани престоят и паркирането може да бъде, че лентата за движение по двупосочен път е по-тясна от 5,50 метра
и има въведена забрана за изпреварване. Това може да се допуска и в районите на охраняеми зони и обекти, в участъци с намалена видимост или по улици, които са с голям надлъжен наклон.
Част от причините да се забранява престоят и паркирането са свързани с това, че по улицата се движат трамваи – в такъв случай обаче забраната може да се въведе само ако такава улица е с по една лента за движение в посока.
Други текстове допускат забрана за паркиране, ако по улицата има голямо транзитно движение, или ако преобладава товарният трафик.
Според проекта на наредбата обаче забраните може да се въвеждат само за часовете с интензивен трафик, а не през цялото денонощие.
Друга част от наредбата определя къде и как може да се изграждат платени паркинги.
Общото правило е те да са извън уличното пространство, спирките на обществения транспорт и други обекти с обществена значимост. Допуска се платен паркинг да се прави и по улични ленти, но преди това тези улици трябва да бъдат направени еднопосочни и лентата на паркинга да не се използва за движение.
Правилото за пешеходните пътеки важи само за главните улици на градовете и гласи, че те трябва да се правят на разстояние не по-малко от 250 и не повече от 400 метра една от друга.
Четири са допустимите случая, в които една улица може да бъде еднопосочна: за улесняване на достъпа до някои обекти или райони, за разтоварване или по-равномерно използване на съседните улици, когато широчината на улицата е по-малка от 5,50 метра или когато е изчерпана пропускателната способност
Има обаче и изключения от тези изисквания и те са свързани със съседните улици – когато и те са еднопосочни, разстоянието трябва да е не повече от 300 метра, в противен случай не може улица да се прави еднопосочна.
Тези и други изисквания трябва да залегнат в така наречените Генерални планове за организация на движението, които се правят за населените места, но само занапред. Сегашните планове трябва да се променят, а когато една процедура по утвърждаване вече е започнала, тя ще се довършва по старата наредба, независимо че новата може вече да е влязла в сила, пише в проекта.