Как да се предпазим от схемите? Отговаря експерт
Нелоялни адвокатски практики лишават пострадалите при катастрофи и техните близки от 80-90% от обезщетението, което биха могли да получат.
Затова предупредиха преди дни застрахователите в дебата около таваните на обезщетенията и готвените промени в Застрахователния кодекс.
Как да се предпазят хората от тези измами и какво да направят, за да не се окажат въвлечени в подобни схеми?
Според Златина Стоянова от Асоциацията на пострадалите при катастрофи на първо място хората трябва да знаят сроковете, с които разполагат и най-важното е да прочетат документа, който им се дава, да попитат, да им се разтълкува. По думите й сумата не трябва постъпва по сметки, различни от тези на самото пострадало лице.
„Нищо не налага още в болницата да се подписват документи. Пострадалото лице може да предяви претенцията пред застрахователната компания дори и на четвъртата година“, разясни тя пред БНР.
„Липсата на обща култура, не застрахователна или правна. Но на обща култура, която да подскаже, че като има подобни условия, когато всичко е прекрасно и някой ще работи без пари за теб, е малко съмнително“, каза тя и допълни, че трябва да ни светва червена лампичка, че някой се опитва да ни измами.
Златина Стоянова представи и схемата за измами:
„Много често има адвокати и техни представители в болничните заведения. Още в момента, в който влезе пострадал в спешния център, той бива принуждаван, когато е още в шок, от представители или от самите адвокати, предлагат му се документи за подписване, опитват се да го стреснат с неистински твърдения, че ако не подпише веднага, ще загуби правата си на пострадал, че няма да му бъде изплатено обезщетение. Това е абсолютна лъжа“, каза тя и поясни още, че същият трик се прилага към близките на загиналия в катастрофата, ако успеят да ги издирят.
„Ходят по морги, по гробищни паркове, изключително цинично поведение, защото все още не е погребано тялото. Случва се адвокатите да са първи на ПТП-то, преди всички други“, каза тя.
Стоянова коментира още, че това все пак са изключения и че добрият адвокат бива потърсен от пострадалото лице: „Не можем да посочим цялото адвокатско съсловие и да кажем – вие сте измамници, във всеки бранш, във всяко стадо има мърша“.
Цветелин Димитров
dnes.bg