Десетки европейски страни, включително и България стопираха имунизациите с „AstraZeneca“, след случаи на усложнения, а и на починали след ваксинация.
Въпросителните около британско-шведската ваксина обаче не стихват, включително и у нас, след като жена от Пловдив издъхна часове, след като си постави доза от въпросната ваксина.
Кантарджиев категоричен: Смъртта на жената в Пловдив не е от ваксината!
Оказва се, че нейният случай далеч не е изолиран. Николай Стайков е на 41 години, без хронични заболявания. Избира да се ваксинира с AstraZeneca.
„Още след 12-ия час на поставяне на ваксината имах много сериозно втрисане за около 15-20 минути. Буквално е съизмеримо с удар от ток, преди години много ме е удрял и имам представа за усещането и просто беше страшно“, споделя той пред Bulgaria ON AIR.
Часове по-късно усеща облекчение, но не за дълго. В малките часове на нощта вдига температура от 39 градуса, а на сутринта – припада.
„Силни болки в кръста, силни болки в мускулите, силно главоболие. На сутринта ми беше много замаяно и просто като седнах на масата усетих олекване на главата и припаднах“, разказва още Николай.
Сега е добре. Отдава реакцията си към ваксината на борбата на организма му и на изтощение.
Наблюденията на личните лекари също са, че при ваксинация с „AstraZeneca“ младите реагират по-бурно.
Забранява се ваксинирането с AstraZeneca у нас. Премиерът нареди ВИДЕО
„Не могат да се разболеят, но просто вдигат температура, отпадналост, леко гадене, един ден може би са неработоспособни, ако ще работят с инструменти, на височини и т.н. категорично не трябва да го правят“, коментира д-р Георги Миндов.
Според него въпреки съмненията, по-пагубно е спирането на ваксинационният процес и разрушaването на доверието у хората.
„Спирането е равносилно на смъртни присъди, сега се пълнят болниците с такива хора“, коментира той.
За момента няма яснота и как личните лекари трябва да реагират при отказ на пациентите за втора доза AstraZeneca. За медиците остава без отговор и въпросът дали след поставена първа доза на препaрата на Оксфорд, втората ще може да бъде на друг производител.