НЗОК с близо половин милиард повече за 2019-а
Националната здравноосигурителна каса за 2019 г. ще разполага с 490 млн. лв. повече и ще достигне 4,350 млрд. лв., това каза Жени Начева, зам.-министър на здравеопазването и председател на Надзорния съвет, след заседание на надзорниците по повод публикувания проект на бюджета на касата.
По думите й със средствата от увеличението ще се плаща на болниците и за лекарства. С част от тях ще бъдат покрити частично и дълговете за лечение на български граждани в чужбина, към които издължаването става по график и се предвижда да бъдат изчистени към 2021 г.
За българските болници са предвидени над 2 милиарда или 180 млн. лв. повече. За лекарства средствата нарастват със 117 млн. лв. и догодина ще достигнат 1,176 млрд. лв. Надзорниците смятат, че разходите по перо медикаменти могат да бъдат намалени чрез по-големи отстъпки от страна на фармацевтичния бизнес. Освен това, ще се следи и за ефекта от лечението с всеки медикамент, което според тях също ще намали неефективните разходи по това перо.
Ще се стараем да постигне добро договаряне с фирмите така, че пациентите да не бъдат ощетени по никакъв начин, подчерта зам.-министър Жени Начева. През 2019 г. НЗОК ще плати 160 млн. лв. на чуждестранни здравноосигурителни фондове за лечението на българи зад граница. През тази година по това перо са планирани 73 млн. лева.
В проектосметката за следващата година са заложени 200 млн. лева повече за доболничната помощ и 10 млн. лева повече за зъболекарите, като цифрите ще достигнат съответно 407,207 млн. лв. и 167 милиона е записано в проектобюджета. В областта на извънболничната медицинска помощ се опитваме да поставим акцент върху профилактиката, да въведем критерии и индикатори за наблюдение за резултатите от профилактиката на пациентите. Това каза още зам.-министър Начева и допълни, че се планира НЗОК да поеме още изследвания за бременни, както и ядрено-магнитния резонанс, обясни Начева и добави, че приходната част на бюджета е с 50 млн. лева по-малка от разходната, което означава, че е заложен дефицит. Той ще бъде покрит с натрупания остатък от няколко години, който също е в размер на близо 50 млн. лева.
Предстои проектосметката да бъде обсъдена от Министерския съвет, а след това гласувана и от Народното събрание.
Фондът за лечение на деца ще бъде закрит, а функциите му ще бъдат поети от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), съобщиха междувременно от Министерството на здравеопазването. За това се планира да има допълнителен трансфер от 16 млн. лева.
Закриването му е част от реформата на здравеопазването у нас, предложена от здравния министър Кирил Ананиев. Освен това, Изпълнителната агенция „Медицински одит“ и Изпълнителната агенция по трансплантациите също ще бъдат слети. Новата структура ще се нарича „Агенция за медицински надзор“. Лечебната част, тоест трансплантациите ще преминат към НЗОК.
Пациентските организации смятат, че не бива да се прави подобен експеримент с болните деца, а НЗОК няма капацитет да обработва и придвижва документите и преписките за лечението на децата.
Парламентът решава за новите клиники
Парламентът ще решава дали да се откриват или не нови болници. Тази промяна е залегнала в проект за изменение на Закона за лечебните заведения. Предвижда се те да залегнат в преходните и заключителните разпоредби на Закона за Бюджета на Националната здравноосигурителна каса. Сега тази процедура е в правомощията на Министерството на здравеопазването, като здравният министър е служебното лице, което окончателно парафира набора от документи.
По подобен начин сега се откриват и закриват университети, факултети и техните филиали. Освен това се предвижда при откриването на всяка нова болница да се взима предвид дали тя е необходима за съответния регион или не, като за целта се гледат и потребностите, описани в Националната здравна карта.