С малко дете на море – рисковете са повече от ползите
Родителите винаги мислят за доброто на детето: ще го заведем на море, да подиша чист въздух, да се закали. Но когато детето е много малко, особено в кърмаческа възраст, рискувате да си навлечете много неприятности.
Малките деца много по-лесно се претоплят отколкото възрастните. Бебетата имат относително по-голяма телесна повърхност, недоразвити потни жлези и са много чувствителни към промените на околната среда. Затова много лесно се претоплят и обезводняват. Представете си, че сте на плажа в горещото време с памперс, който винаги е топъл, как ще се чувствате? На всичко отгоре е и модерно да не се дава вода на кърмачетата, което допълнително увеличава риска от топлинен удар.
Не се заблуждавайте, че чадърът пази детето от топлината, високата температура си е висока и на сянка. В жегата ние, възрастните, се разхлаждаме с течности, потим се и регулираме телесната температура. Бебето не може и започват обриви, неспокойствие, температура, повръщане. Децата до 1 година имат много нежна кожа и не трябва да се излагат на слънце, лесно изгарят, дори със слънчева защита.
Колкото по-малко е детето, толкова по-голяма е вероятността да се разболее на морето. Неговата имунна система не е укрепнала, а там се среща с много хора, които разнасят инфекции. По принцип слънцето е полезно при разумно използване, но в големи дози потиска имунната система и децата боледуват в жегата.
Малките деца трудно се адаптират и резки промени в режима им се отразява зле на здравето. И така: дълго пътуване, топлина, среща с много хора, промяна на режима, кому е нужно да мъчите детето? Прибавям и факта, че на чуждо място трудно се намира квалифицирана медицинска помощ, лекарите по морето са претрупани от работа, родители-ентусиасти с малки деца бол.
Ухапването от насекоми също е по-често край водните басейни. Освен неприятните обриви със сърбеж и алергични реакции, комарите разнасят и западнонилска треска, за която ние нямаме имунитет. Освен комарите, и кърлежите атакуват на макс, поради многото валежи се размножиха активно.
Извън дома качеството на храната никога не е сигурно, особено в горещото време. А престоялата храна е източник на много неприятности – салмонела, дизентерия, стафилококови инфекции и т.н. Което за малкото дете означава болница и системи.
Ако искате бебето ви да е здраво и спокойно, не му обърквайте режима и не го водете на море. Препоръката на световната педиатрична асоциация е, че за децата до 3-годишна възраст морето и дългите пътешествия не са подходящи. Което не означава, че ще имате непременно неприятности, при разумни родители малкото дете ще се чувства отлично. Но за по-сигурно изчакайте децата да поотраснат и като навършат поне две годинки стягайте багажа и приятно изкарване.