Заразените от коронавирус по света са вече близо 1 милион
До часове заразените от Covid-19 по света ще достигнат 1 милион души, а смъртните случаи ще надхвърлят 50 000, съобщиха от Световната здравна организация.
Броят на потвърдените случаи в глобален мащаб вече надхвърли 900 000.
„Дълбоко съм обезпокоен от бързата ескалация и разпространението в света на случаите на зараза. Броят на починалите нарасна с над двойно повече през изминалата седмица. В идните дни, ние ще достигнем един милион потвърдени случаи и 50 000 смъртни случая“, каза генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус по време на видеопресконференция в Женева.
Според данни на СЗО над 95 процента от смъртните случаи са при хора над 60-годишна възраст. Над половината са на пациенти над 80-годишна възраст.
Здравните системи вече са на ръба. В много държави не достигат болнични легла, респираторни апарати, предпазни материали и медицински персонал.
Кризата в икономиката се задълбочава, като много страни обявиха рекордно покачване на безработицата.
През последното денонощие бяха регистрирани поредните черни рекорди. В САЩ коронавирусът взе около 1200 жертви за денонощие, а в Испания – 950.
Смъртните случаи в Испания вече са повече от 10 хиляди, като повече жертви има само в Италия. Близо 900 хиляди души в Испания са си загубили работата заради мерките срещу пандемията.
Броят на регистрираните заразени с коронавируса в Испания достигна 110 238, след като се увеличи с над 8000 през последните 24 часа. Най-много са заразените в столицата Мадрид – 32 155.
Броят на починалите отбеляза печален рекорд от 950 за денонощие и достигна 10 003, прехвърляйки психологическата граница от 10 хиляди.
Над 13 000 души са починали в Италия от коронавируса, според официални данни, и въпреки забавянето на разпространението на заразата, правителството удължи, „поне до средата на април“, карантината, която парализира икономиката.
Бедността се увеличава и е надвиснала заплахата от масова безработица.
Експерти предупредиха, че третата икономика в еврозоната ще преживее най-тежката си рецесия от десетилетия със спад от 6% на брутния вътрешен продукт (БВП) тази година, ако карантината остане в сила до май.
Най-много са заразените в САЩ – над 210 хиляди и над 5100 жертви.
През изминалата седмица 6.6 млн. души са останали без работа в САЩ. Половината от компаниите във Великобритания също планират да съкратят голяма част от служителите.
Над 870 души са починали в Германия, а броят на заразените е надхвърлил 70 000.
През последното денонощие в страната са били регистрирани 140 смъртни случая от причиняваното от вируса заболяване Covid-19. С това общият брой на починалите е достигнал 872.
Случаите на зараза са се увеличили с 6156 до 73 522.
Над 100 пациенти с коронавирус от други държави от ЕС са били настанени в болници в Германия, съобщи германското министерство на външните работи, цитирано от ДПА.
Най-много хора, 85, са били транспортирани от райони във Франция, където здравната система е претоварена. 26 души са били докарани от Италия и двама от Нидерландия.
Общо 113 пациенти с коронавирус от други държави от ЕС са били настанени в германски болници.
Епидемията се разпространява много бързо и в Румъния.
За последните 24 часа в Румъния са регистрирани нови 278 случая на заразяване с коронавирус, с което броят на заразените в страната е достигнал 2738 души. До момента от Covid-19 са починали 94 души, 78 пациенти се лекуват в интензивни отделения, а 267 са обявени за излекувани.
Над 6000 са вече заразените с новия коронавирус в Африка.
Kитай, от където тръгна заразата, и Южна Корея вече са овладяли епидемията и съобщават най-вече за привнесени нови случаи.
Великобритания ще засили тестването
Британският премиер Борис Джонсън обеща да бъде засилено тестването за коронавирус и заяви, че това е ключът към преборване на епидемията. Той каза това след критики към правителството му, че тества много по-малко хора от някои други европейски страни, съобщи Ройтерс.
„Сериозно ще увеличим тестването“, заяви Джонсън от жилището си на „Даунинг стрийт“, в което е в доброволна изолация, след като даде положителна проба за вируса. „Искам да кажа нещо специално за тестването, защото това е много важен въпрос“, добави британският министър-председател.
„Както казвах седмици наред, това е начинът: ето така ще решим пъзела с коронавируса, ето така ще го победим“, заяви Джонсън.
Великобритания, която отначало възприе доста по-сдържан подход към коронавируса, бе подложена на доста критики, че прави много по-малко тестове, особено сред медицинския си персонал на първа линия.
Докато Германия тества по около 500 000 души на седмица, сегашният капацитет на Обединеното кралство е само за около 12 750 на ден, число, което правителството каза, че иска да удвои до средата на април.
Той каза, че трябва да се засили използването на тестове, които показват дали е прекарано вече заболяването, за да може хората да ходят на работа, уверени, че не може да се заразят или да заразят някого. Освен това хората трябва да знаят, че са носители на вируса, за да не се самоизолират у дома напразно, каза Джонсън и добави, че това е много важно преди всичко за персонала на Националната здравна служба.
Към вчерашния ден сутринта в Обединеното кралство са били направени тестове на 152 979 души. За 29 474 от тях тестовете са били положителни. Към 17 ч. по Гринуич на 31 март в кралството са починали 2352 души, дали положителна проба.