ДНЕС

НАП обясни как ще плащаме данъци и осигуровки в извънредно положение

НАП публикува промените, свързани с данъчно-осигурителните изисквания в периода на извънредното положение.

От приходната агенция напомнят, че до 30 юни се удължава срокът за подаване на декларациите за облагане с корпоративни данъци за внасяне на дължимия корпоративен данък по годишната декларация.

През 2020 г. задължените по Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ лица правят авансови вноски на база прогнозната данъчна печалба за 2020 г., при съобразяване със следните особености:

– в случай, че вече е подадена годишната данъчна декларация за 2019 г., корекции на размера на авансовите вноски до 15 април. Следващите корекции се правят с декларацията по чл. 88 от ЗКПО;

– в случай, че до 15 април не е подадена годишната данъчна декларация за 2019 г., тя трябва да се подаде до тази дата, като се попълни само частта от нея, в която се декларират авансовите вноски за 2020 г. Корекции на размера на авансовите вноски се правят с декларацията по чл. 88 от ЗКПО.

Месечните авансови вноски за първото тримесечие (януари, февруари и март) на 2020 г. се внасят до 15 април 2020 г., а за месеците от април до декември в срок до 15-о число на месеца, за който се отнасят. Тримесечните авансови вноски за първото и второто тримесечие на 2020 г. се внасят до 15-о число на месеца, следващ тримесечието – 15 април за първото тримесечие,15 юли за второто тримесечие, а за третото тримесечие – в срок до 15 декември. За четвъртото тримесечие не се прави тримесечна авансова вноска.

Физическите лица, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, в т.ч. еднолични търговци, както и земеделски стопани, когато са избрали да се облагат като еднолични търговци, прилагат същите правила, като за тях срокът вместо до 15 април е до 30 април.

До 30 юни се удължава срокът за:

– за деклариране и внасяне на данъка върху разходите по ЗКПО, както и на данъка върху приходите на бюджетните предприятия, данъка върху приходите от помощни и спомагателни дейности по смисъла на Закона за хазарта и на данъка върху дейността от опериране на кораби е до 30 юни 2020 г.;
– за подаване на годишния отчет за дейността (ГОД) до 30 юни 2020 г.;

– за подаване на годишната декларация за облагане на доходите на физическите лица, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, в т.ч. еднолични търговци, дейност като земеделски стопани, когато са избрали да се облагат като еднолични търговци, както и за внасяне на дължимия от тези лица данък по декларацията.

До 31 май се удължава срокът за ползване на 5 процента отстъпка от дължимия данък за довнасяне по годишната данъчна декларация за облагане на доходите на физическите лица, за физически лица, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, в т.ч. еднолични търговци, както и земеделски стопани, когато са избрали да се облагат като еднолични търговци.

Срокът за физическите лица, които не са еднолични търговци за подаване на годишна данъчна декларация и за внасяне на данъка по декларацията остава непроменен – 30 април 2020 г. Срокът за ползване на 5 на отстъпка от данъка за довнасяне е 31 март.

По време на действие на извънредното положение се спира принудителното изпълнение по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), като за периода на спирането се начисляват лихви, пишат от НАП. Може да се извършва обезпечаване на задълженията и разпределение на суми по изпълнителни дела. По искане на длъжниците, публичните изпълнители може да извършват изпълнение върху вземания и парични средства от банки, вземания от трети лица, вложени ценности в трезори и съдържанието в сейфове. Няма да се провеждат публични търгове и няма да се извършва въвод във владение.

По време на извънредното положение не се образуват изпълнителни дела от публичните изпълнители на НАП, освен в особено важни случаи.

НАП съветва клиентите си да отложат посещенията си в офис до преустановяването на извънредното положение, като дотогава използват електронните услуги на приходната агенция с персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис.

Структурите на НАП продължават да работят и да извършват административно обслужване на клиенти при допълнителни мерки за защита и постоянна дезинфекция на помещенията.

loading...
Кликнете, за да коментирате

Отговорете

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

To Top