ТРИБУНА

Александър Сиди: В Перник искат вода, а не вот на недоверие

На опозицията това ѝ е ролята – да внася вот на недоверие. Управляващите трябва да чуят мотивите ѝ. Това каза в предаването „Плюс-минус“ по Нова телевизия депутатът от ВМРО Александър Сиди.

Това е епизод пореден от битката на Корнелия Нинова да позиционира БСП като опозиция. Негодуванието на хората в Перник не минава през вот на недоверие – хората искат вода и нищо повече. Взети са мерки в тази посока, има и командировани министри там. Не мисля, че вотът на недоверие ще реши въпроса, ще има дълги дебати, а тази тема иска действия, а не приказки, заяви Сиди.

Не мисля, че трябва да се притесняваме по някакъв начин за мнозинството. ДПС са успявали във времето да докажат, че умеят да извиват ръце с различни искания – ще видим как ще бъде този път, посочи депутатът от ВМРО.

По думите му има риск от нова бежанска вълна към Балканите заради ескалацията на напрежението в Близкия Изток. България има своите основания да се притеснява, така че се надявам напрежението да деескалира. Държавата ни е подготвена – има ограда на границата, има охрана в жива сила, имаме своите начини за противодействие, но знаем, че ако тръгнат милиони хора, нищо не може да ги спре, подчерта Александър Сиди.

Той коментира и последното изказване на сръбския външен министър Ивица Дачич по отношение на българското малцинство в Сърбия, което гласи: „Българите в Сърбия са само 0.26 на сто от населението ни. Толкова са българите в Сърбия. Но България на всяка среща на Европейския съвет поставя въпроса за правата на българското национално малцинство“.

Това е поредният епизод от антибългарскарта риторика на сръбската държава. Сърбите не успяха да разберат, че Югославия свърши и Сърбия е равна с всички останали държави на Балканите. Това поведение на един сръбски политик не е приемливо, особено ако искаш да вървиш към членство в Европейския съюз и НАТО, заяви депутатът.

Разбира се, че в Сърбия има българско малцинство, и разбира се, че неговите права трябва да бъдат защитени. Там върви процес на обезбългаряване на тези територии, държат умишлено региона най-бедния, заяви Сиди.

Според него българите в региона трябва да бъдат подпомагани от българската държава с образователни материали, а ако проблемите им не бъдат решени, не е изключено България да не подкрепи евентуална кандидатура на Сърбия за членство в Европейския съюз и в НАТО.

loading...
Кликнете, за да коментирате

Отговорете

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

To Top