За 2018 година притокът на вода към язовир „Студена“ е бил 41 млн. кубика, а през 2019 година е 11 млн. кубика. Това е показател, който може да ни даде представа, че в Перник водата, която постъпва в язовир „Студена“, не стига, за да се удовлетворят нуждите на града, заяви Аврамова.
Когато бяхме уведомени, че има сериозен проблем с водоподаването, помолихме „Софийска вода“ да ни съдейства и да напишат доклад, за да видим проблемите, посочи регионалният министър, като уточни, че проучването е направено в периода 25-29 ноември.
Аврамова коментира и появилата се информация, че от кран от язовира има теч от 290 литра в секунда към завод „Стомана“ – Перник. Сменен е кран, който подава вода за питейни нужди за два квартала на Перник и за „Стомана“. И в момента от този кран се подава вода за питейно-битови нужди в промишлената зона. Подаваната вода се отчита с водомер. Цялото количество, което изтича от там, е 350 литра в секунда, така че няма как да има теч от 290 литра в секунда за където и да е, подчерта министърът.
Прокуратурата е тази, която трябва да разследва вина. Ние ще разследваме всички обстоятелства. Ако се прецени, че има персонална отговорност в случая и ако г-н Борисов прецени да поиска моята оставка, аз ще я подам, поясни Петя Аврамова.
Не само този язовир има намален обем в момента, това се случва и на други места. Трябва да следим много внимателно ситуацията. Режимът в Перник трябваше да се въведе по-рано, за да не се стигне до тази кризисна ситуация, добави тя.
Аврамова посочи, че становището на Министерството на регионалното развитие и благоустройството е, че цената на водата в града не трябва да бъде повишавана. Държавата ще гласува „против“ увеличението на цената на водата. Хората в Перник да не се притесняват, цената на водата няма да бъде увеличена, увери регионалният министър.
По думите ѝ КЕВР има законово право да предлага и приема решения за промени в цените, но такива не са задължителни.
Взехме всички мерки, за да увеличим притока на водата в язовир „Студена“ и да издържим до пролетното снеготопене. Въвеждането на бедствено положение ще ни позволи да бъдат съкратени процедурите във връзка с мерките, които сме предприели, и да може да се работи по-бързо на терен, заяви Петя Аврамова.
Почти във всички язовири, които се ползват за питейно-битови нужди, има проблем с притока на вода. Затова всички институции трябва да обединим усилия, за да реагираме адекватно и да не остават хората без вода, каза още министърът на регионалното развитие и благоустройството.