Сенатът на САЩ във вторник лесно прокара законопроект в подкрепа на правата на човека в Хонконг след месеци на често насилствени размирици в полуавтономния китайски град, които продължават и до днес.
Сега документът отива в Камарата на представителите, която вече е приела подобно законодателство.
JUST IN: The Senate unanimously passed a bill aimed at supporting protesters in Hong Kong and warning China against a violent suppression of the demonstrations, a stark contrast to Trump’s near-silence on the issue https://t.co/KxHAtKGHzw pic.twitter.com/ArI8dAJdDC
— Bloomberg (@business) November 19, 2019
Предвижда се налагане на санкции срещу китайски и хонконгски служители, които извършват нарушения на правата на човека.
„Приемането на този законопроект е важна стъпка за търсене на отговорност на онези китайски и хонконгски правителствени служители, отговорни за ерозиращата автономия на Хонконг и нарушаването на човешките права„, каза сенатор Марко Рубио.
Спецчастите, които обкръжиха Политехническия университет в Хонконг използваха сълзотворен газ и водни оръдия срещу студентите, опитващи се да пробият кордона и да излязат от сградата. Вътре остават блокирани десетки хора.
Сблъсъците в района продължават вече седмица.
Демонстранти, с противогази и маски, хвърлят срещу полицията бутилки със запалителна смес.
Посланикът на Китай в Лондон заяви, че ако ситуацията в Хонконг продължи да се влошава, Пекин ще се намеси.
Той настоя, че чуждите страни, включително САЩ и Великобритания, трябва да спрат да се намесват във вътрешните работи на Хонконг.
В понеделник вечерта представител на хонконгските власти заяви, че полицията няма да прилага сила, ако самите протестиращи не употребят сила срещу полицията.
Масовите протести в Хонконг започнаха през юни заради предложен законопроект за екстрадиция, който би позволил на заподозрените да бъдат изпратени в континентален Китай за съдебен процес. Активистите разглеждат законодателството като част от продължаващата ерозия на правата и свободите, които Хонконг е обещал, че може да запази, когато Великобритания върне предишната си колония в Китай през 1997 г.