ДНЕС

Няма пари заплатите на медицинските сестри да станат 950 лев

На този етап няма как да бъдат удовлетворени исканията на медицинските сестри за стартова заплата от 900-950 лв. Това заяви д-р Васислав Петров – председател на Сдружението на областните болници, пред БНР.

„В областните болници отново направихме анализ. В много от тях средствата, които в момента се заработват като клинични пътеки и се дават от Министерството за здравеопазването по Наредба 3, т.е. дейности, които не се заплащат от Здравната каса – средствата, с които разполагаме, не достигат за повишаване на заплатите в такива размери“, категоричен бе той.

За обещаните 200 млн. лв. повече за догодина д-р Петров отбеляза: „Никой не казва, че разпределението ще бъде примерно 10% увеличение на всички клинични пътеки. Тепърва ще се договарят Лекарският съюз и Здравната каса коя пътека с колко ще бъде увеличена. Ние можем да направим анализи и да видим какво ще бъде повишаването на средствата, които ние ще получаваме от НЗОК и оттам да направим анализ какви увеличения на заплатите на сестри и лекари можем да направим.“

„Много от нашите болници дават над 60-65% от заработените средства за работна заплата. Повишаването на процента средства за работна заплата над тези граници би довело вече до нестабилност на болниците и те биха се сринали. За да не допуснем нестабилност в болниците и оттам риск за обслужване на населението, би трябвало на всички да им е ясно, че заплатите, които в момента даваме, са нашите възможности към момента“, предупреди д-р Петров.

Председателят на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев подчерта, че и при тях нещата не са по-различни.

„Ако имаше и най-малка възможност, нямаше да стои този въпрос сега. Сестрите са получили всичко, което сме имали възможност да дадем. Не е много коректно да се прехвърли ангажимента от здравата на болната страна. Няма как да бъдат дадени тези пари. Всички бяхме изумени и възмутени от това, което беше казано в ефир, защото няма как да се случи и второ – не е никак коректно“, обясни Тотев.

От 1 юли НЗОК увеличи цените на някои от клиничните пътеки, припомни д-р Петров. По думите му това увеличението е добре, но болниците трябва да ги заработят.

„През летните месеци, когато пациентопотокът намалява във всички болници не можа да се усети това увеличение с ефекта, който очакваше министерството или Здравната каса. Средствата бяха по-малко от очакванията, защото нямаше пациенти в летните месеци. В нашата болница – в Сливен, изчислихме, че това увеличение би довело до увеличение на приходите ни към 65 хил. лв. на месец. През летните месеци това не беше достигнато. Ние от 1 юли успяхме да увеличим заплатите на сестрите и лекарите в болницата със 100 лв., за да може да вкараме тези 65 хил. в заплати. Няма директор, който да не иска да увеличи заплатите на персонала. Оттук нататък не е възможно никакво повече увеличение до края на годината. Няма никакъв ресурс и резерв, с които отново да бъдат увеличени заплатите на сестрите“, обясни Петров.

Д-р Тотев потвърди казаното от д-р Петров и отбеляза, че за пореден път са били излъгани.

„Вдигнаха се цените с 30% на тези пътеки, които изобщо не се работят в общинските болници и са малко като случаи в областните. Цените се вдигнаха, има обеми, обаче ние нямаше как да си заработим бюджетите. … Оказа се, че от тези пари в болниците са влезли в нашата около 10 хил. лв., в други болници 12 хил., 6 хил. в зависимост от оборота. Ние увеличихме заплатите на сестри и лекари – с около 100 лв. От януари обаче трябва да вдигнем и на останалия персонал – санитари и помощен персонал. Тогава ще има едно покачване на минималната заплата, което ще доведе покачване със същата сума, с която се качи минималната, на основните заплати и може би пак ще се задъхаме още в първите няколко седмици от новата година със ситуация, подобна на всяка година – да не можем да заработим това, което трябва да дадем“, каза още Тотев.

Веселина Ганчева, която е представител на Асоциацията на медицинските сестри, отбеляза от своя страна, че те са все по-малко, а работим все повече и за все по-малко пари.

„На всичкото отгоре трябва и да сме доволни. Няма как да стане. Искаме адекватно остойностяване на нашия труд. Това как ще се получи – не е наша работа. В момента една сестра работи на мястото на 3. Кардинално трябва да се смени цялата система, защото тя е порочна. Министерството на здравеопазването, НС и МС са институциите, които трябва да вземат решение“, каза Ганчева.

Повече така не може. Това пък смята Милка Василева – председател на Асоциацията на професионалистите по медицински грижи.

„Министърът изнася в публичното пространство средни заплати от 1200 лв., но това е поне за щат и половина, което автоматично означава, че сестрите получават значително по-малко от договореното в КТД. Това е престъпление по отношение на професионалистите по здравни грижи. Трябва да се преосмисли значението на общинските болници, защото те изпълняват изключително важни социални функции. Ако не се вземат критични мерки за спасяване на съсловието, в следващите 3 години една четвърт от сега съществуващия персонал няма да съществува. Около 15 хил. сестри ще се грижат за 6,5 млн. българи“, обясни тя.

„Ако се изостри напрежението и започне масово подаване на оставки, по никакъв начин няма да се реши проблема, смята д-р Петров и посочи какво ще се случи, ако вдигнат заплатите. – 3 месеца ще даваме високи заплати на всички. След това нашите болници ще изпаднат в несъстоятелност, ще бъдат блокирани сметките ни от всички длъжници и тогава сестрите и лекарите няма да могат да получат никакви заплати. Много трудно след като се закрият отделения в една болница, те могат да се открият отново. Ескалацията на напрежението не е никакво решение.“

„В момента погребваме здравеопазването в България“, заключи Веселина Ганчева. Според нея националната сигурност на България е застрашена, защото до 1-2 години здравеопазването ще се срине.

„Докато има лимити и клинични пътеки, здравеопасна е системата в България. Необходимо е пълно преосмисляне на модела“, добави Ганчева.

Милка Василева също е на мнение, че трябва пълно преосмисляне на целия модел на здравната система.

loading...
Кликнете, за да коментирате

Отговорете

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

To Top