Софийският университет „Св. Климент Охридски“ обявява допълнителен прием за учебната 2024/2025 година, съобщават от висшето училище в сайта си.
За попълване на незаети след окончателното класиране места, субсидирани от държавата, съгласно точка 1 и точка 8 от решение на Министерския съвет (МС) 478 от 4 юли 2024 г., за попълване на незаети след окончателното класиране места за обучение срещу заплащане, съгласно точка 2 и точка 8 от решение на МС 478 от 4 юли 2024 г., както и за места, субсидирани от държавата и места за обучение срещу заплащане, съгласно точки 1, 2 и 8 от същото решение на МС за специалности, за които в балообразуването участват оценки от кандидатстудентски изпити, Софийският университет обявява допълнителен прием.
Срокът за регистрация за класиране е от 9 до 13 септември 2024 г. Процедурата по регистриране за класиране и подаване на документи за класиране е електронизирана и се извършва единствено на адреса: https://online.uni-sofia.bg с линк от главната страница на университета – http://www.uni-sofia.bg. Достъпът до електронния портал изисква задължителна начална регистрация чрез валидни лични данни и валиден адрес на електронната поща.
В допълнителния прием могат да участват кандидати, които са участвали в класиранията, но не са приети в рамките на броя на приетите студенти в съответствие с утвърдения капацитет на висшето училище, професионалните направления и на специалностите от регулираните професии, както и кандидати, които не са участвали досега в кандидатстудентската кампания на Софийския университет, но отговарят на условията за прием.
Класирането ще бъде обявено на 17 септември 2024 г. Записването на новоприетите студенти ще бъде на 18, 19 и 20 септември.
Първият етап на класирането на кандидат-студентите в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за учебната 2024/2025 година беше обявен на 11 юли. 10 377 са кандидатите, подали документи за прием в най-старото висше училище, съобщи тогава пресцентърът на висшето училище.
На първо място сред посочените от най-много кандидати специалности беше „Право“. На второ място беше „Психология“. Третото място заемаше специалността „Международни отношения“. На следващите места кандидатите бяха поставили специалностите: „Журналистика“, „Връзки с обществеността“, „Бизнес администрация с английски език“, „Комуникационен мениджмънт“, „Английска филология“, „Софтуерно инженерство“, „Икономика и финанси с английски език“, „Право“ (платена форма на обучение), „Компютърни науки“ и „Българска филология“.
Общо 6037 бяха тогава кандидатите, приети на първия етап на класирането в редовна и задочна форма на обучение, в държавна поръчка и платена форма на обучение.
След първото класиране бяха приети 38 лауреати и 33 първенци на национални олимпиади и състезания.