ТРИБУНА

Испания победи Франция и се класира за финал на Евро 2024

Европейско първенство по футбол в Германия, полуфинална среща:

Испания – Франция – 2:1 (2:1)

голмайстори: 0:1 Рандъл Коло Муани 9, 1:1 Ламин Ямал 21, 2:1 Жул Кунде 25-автогол

Мюнхен, Алианц Арена, зрители – 66 000 зрители

съдия – Славко Винчич (Словения)

асистенти – Томаж Кланчник, Андраж Ковачич (Словения)

жълти картони – Хесус Навас, Ламин Ямал (Испания); Орелиен Чуамени, Едуардо Камавинга (Франция)

съставите:

Испания: Унай Симон, Хесус Навас (58-Дани Вивиан), Начо Фернандес, Аймерик Лапорт, Марк Кукурея, Дани Олмо (76-Микел Мерино), Родри, Фабиан Руис, Ламин Ямал (90+3 Феран Торес), Нико Уилямс (90+3 Мартин Зубаменди), Алваро Мората (76-Микел Оярсабал)

Франция: Майк Менян, Жул Кунде, Дайо Упамекано, Уилям Салиба, Тео Ернандес, Н`Голо Канте (63-Антоан Гризман), Орелиен Чуамени, Адриен Рабио (63-Едуардо Камавинга), Рандал Коло Муани (63-Брадли Баркола), Килиан Мбапе, Усман Дембеле (79-Оливие Жиру)

Отборът на Испания направи пълен обрат срещу Франция и победи с 2:1 като по този тачин стана първия финалист на Евро 2024. „Ла Фурия“ изоставаше с 0:1 още в 9-ата минута след гол на централния нападател на „петлите“ Рандал Коло Муани с глава, но стигна до успеха още през първата част след точни удари на Ламин Ямал и автогол на Жул Кунде. Противник на испанците в битката за трофея ще бъде победителя от двойката Нидерлания – Англия.

Испания започна по-силно и още в 5-ата минута стигна до отлична възможност. Тогава Ямал центрира към Фабиан Руис, но той непосредствена близост не уцели вратата.

Франция нанесе своя удар в 9-ата минута, когато Коло Муани засече с глава в мрежата на Унай Симон подаване на Килиан Мбапе. Звездата на „петлите“ бе изпуснат отляво на нападението и направи отлична асистенция пред погледа на Хесус Навас.

В 19-ата минута французите направиха контраатака, при която Мбапе направи добър пробив, но ударът му бе блокиран от противников играч.

120 секунди по-късно младата надежда на Испания Ламин Ямал успя да изравни.  Тийнейджърът реализира прекрасно попадение с далечен изстрел, който се отби от дясната греда и спря в мрежата.

Само четири минути по-късно испанците поведоха с 2:1. Дани Олмо преодоля Орелиен Чуамени и отправи диагонален удар, а Жул Кунде успя единствено да отклони топката в мрежата. В крайна сметка това беше записано като автогол на защитника на Барселона, но и без неговата намеса топката влизаше във вратата.

Французите опитаха веднага да се върнат в мача, но пробиви на Усман Дембеле и Килиан Мбапе завършиха без успех. „Петлите“ опитаха и няколко центрирания от статични положения, но Унай Симон и защитниците пред него се справиха.

Второто полувреме стартира с напрежение пред вратата на Франция. Нико Уилямс получи отличен пас в дълбочина, но вратарят на „петлите“ Майк Менян излезе и успя да спре опасността.

Футболистите на Дидие Дешан на свой ред опитаха да стигнат до гол. Първо в 53-ата минута удар с глава на Чуамени бе спасен от Унай Симон. Малко след това и Килиан Мбапе тества рефлекса на Симон, но отново без успех.

В 60-ата минута Дембеле се измъкна отдясно и отправи коварно центриране, което бе отразено с една ръка от Симон.

Силната игра на „петлите“ не даде резултат и в 64-ата минута, когато Дайот Упамекано пропиля добра възможност, след като ударът му с глава мина близо до лявата греда.

В 76-ата минута Тео Ернандес посрещна отпитата от защитата на Испания топка, но ударът му премина над вратата.

Испания успя най-после да изнесе играта и в 81-ата минута Ламин Ямал стреля неточно от дистанция.

В 85-ата минута французите създадоха поредната си добра възможност. Килиан Мбапе тръгна на пробив и нахлу в наказателното поле, но стреля твърде неточно.

В допълнителното време на двубоя резервата за „петлите“ Антоан Гризман получи възможност да застраши вратата на Унай Симон, но отново до промяна не се стигна.източник: БТА