ТРИБУНА

Родители не искат и тестове близалки, учители събират петиция за стачка

Много е вероятно родителите да се окажат против тестване на децата, дори  и ако не се взима секрет от носа с антигенни тестове, а се ползват щадящи – наподобяващи близалка, които изпозват слюнка за материал за изследването.

Настроенията в родителската общност и учителската гилдия стигнаха точка на кипене, след като вчера президентът настоя учениците от начален курс да се върнат възможно най-бързо в клас, а министърът на образованието отвърна, че това може да стане само при въвеждане на бързи тестове за децата и зелен сертификат за педагозите.  На съвместен брифинг на здравния и образователния министър преди минути бе обявено, че днес в МС се внася проект за постановление за закупуване на щадящи тестове за деца, за което ще са нужни 13 млн. лева от държавата. Те работят със слюнка, ще стигнат за месец напред, а използването им не изисква участие на медицинско лице и ще позволи още през следващата седмица начален курс да се върне в клас. Ако новият подход сработи, може да се мисли за прилагане и в по-горни класове.

Още преди новината от последните минути родители вече инициираха свое допитване в социалните мрежи с единствен въпрос: „Одобрявате ли децата и учителите да бъдат подложени на задължително тестване (с  близалки), за да могат да присъстват в училище?“. Без резултатите да са представителни, те сочат негативни нагласи към такова тестване – до момента 1294 участници в анкетата са се обявили против, 972 подкрепят такова решение. Има обаче и коментари, че в други държави тестовете със слюнка са били забранени, тъй като в тях били открити химикали и бактерии.

Междувременно пък учители започнаха онлайн петиция за евентуални протестни действия и стачка, ако зеленият сертификат или тестване станат условия да влязат в училище. Както „Марица“ писа, допитване на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ показа, че 86% не подкрепят такива мерки, а 35% заявиха, че при евентуално въвеждане, са готови дори да напуснат работа.

В стартиралата онлайн подписка 20 000 педагози са заявили готовност да участват в протести.

По отношение на настроенията и сред учителите, и сред родителите, обаче трябва да се има предвид, че заявките в социалните мрежи в масовия случай не съответстват на твърди намерения за реални действия. Така бе и миналата година, когато в интернет имаше брожение срещу маските в общите части в училище, реално на протестите отидоха дузина родителите, а в училище противящите се семейства бяха единици.

Възможно е тези вълнения да останат само Фейсбук стачки, допуска националният лидер на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ д-р Юлиян Петров, но в същото време предупреждава, че отпорът на мерките в учителската гилдия наистина е сериозен и може да доведе до положение, в което много учители вземат болничен, неплатен отпуск или напускат. Това ще предизвика сериозен недостиг на преподаватели и невъзможност да се осигури нормален учебен процес.

Настояването малките ученици да се върнат в клас той коментира така: „Принципно ние също искахме да не се превключва онлайн за децата до 4. клас, освен ако в даденото училище има над 10% болни. И сега настояваме за диференциран подход“. Според профсъюзите не е удачна сегашната мярка за редуване на класовете онлайн и присъствено, така че не повече от 50% да са в учебните сгради. „Това фиксиране на проценти го правехме в предишните вълни и се видя, че не е удачно за спецификите по места – обясни той. – Механични сметки не работят. По-добре е решенията да се взимат локално, дори не на ниво община,“.

По отношение на въвеждането на нови тестове, които работят със слюнка като близалка, д-р Петров зяви, че не би било лошо да се приложат.

Само че трябва да имаме подкрепа от родителите. Ако само 20% не искат, това не може да стане. А нагласите клонят категорично против. Организацията не зависи от нас. Но системата не може да обезпечи хибридно обучение – част от децата да са онлайн, другите в клас, част от учителите да преподават от разстояние, а другите на място.

Според д-р Петров в настоящата ситуация възниква въпросът, ако е съществувала възможност за тестване на децата по не толкова инвазивен метод, както работят антигенните тестове, защо до момента не е мислено за метода с материал от слюнка. Но е скептичен, че чрез по-щадящия метод ще се стигне до съгласие от родителите.

Това е огромното предизвикателство у нас – че голяма част от хората категорично отказват ваксина,  голяма част от родителите – тестване на децата, в същото време има силни брожения и срещу ученето от разстояние в електронна среда.

Според синдикатите въвеждането на зеления сертификат в учителската гилдия трябва да стане с предварително информиране поне 2-3 месеца преди мярката да заработи. Императивни методи в последния момент при всички случаи действат отблъскващо и предизвикват отпор, предупреди д-р Петров.

Утре предстои Отраслов съвет, на който министърът, синдикатите и работодателските организации отново ще обсъдят ситуацията.

loading...
Кликнете, за да коментирате

Отговорете

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

To Top