Нападат Пирин фолк с крадени песни
- Шапка свалям на Гуна Иванова – помогнала е на много певци, някои са забравили
- Публиката знае хитовете на македонеца Йордан Митев, сега ще го види и на живо
- Отсега сънувам какво да направя за юбилея догодина
„Аз не мога да проумея как хора тръгват да крадат песни. И то след 30 години в този бранш. Може би това е българското съзнание“. Това заяви директорът на фестивала „Пирин Фолк“ в интервю за в. „Телеграф“.
– Само след седмица ще се проведе фестивалът „Пирин фолк“. Какво е новото тази година, г-н Касъмов?
– Това е 29-ото издание на „Пирин фолк“ и 5-о издание на Детския „Пирин фолк“, което е постижение. Пето издание за децата, даваме ръка на младите да се развиват. За пореден път и тази година е в епидемична обстановка. Съобразили сме се с това. За нас като организатори тази година беше малко по-лесно от миналата, защото тогава беше истински стрес. Сега всичко е почти на финала. Интересното ще е, че конкурсните вечери, които 28 години бяха в една вечер, сега ще бъдат в две. В събота ще бъде за изпълнителско изкуство, където всички ще се представят на живо, а в неделя ще бъде за авторска македонска песен на пиринска основа. Ще се оценява веднага и вечерта, след приключване на конкурсните вечери и след рециталите на специалните ни гости журито ще връчва наградите. Различен ще бъде и декорът – наблягаме повече на LED осветление, за да бъде по-интересно и снимането също ще бъде по-различно. Малки детайли, които ще променят доста цялата визия на фестивала. Хората ще го забележат.
– Какви са децата, които ще участват?
– Тази година като цяло се явиха пак доста деца на кастинга. Въпреки че предишни години имаше по-голям набор от деца, но времето за организирането и представянето сега беше доста кратко. Интересното е, че се явяват пак 20 изпълнители. Подготвили сме четири танцови формации от Сандански, които ще танцуват. Всеки един репетира, подготвя се. Родителите също много се вълнуват, защото тяхната помощ е много важна за децата. Тази година са повече деца, които не са ходили много по конкурси и фестивали, но в изпълнителското изкуство в събота вечерта има много изпълнители, които са се явявали на Детския „Пирин фолк“ и сега ще се явяват в по-голямата възрастова група. Това показва, че има връзка между младите и по-старите, има преливка и сплав за фолклора, което е добре. Тази година също ще се явят трима изпълнители, които са се явявали на Детския „Пирин фолк“.
– В предварителния ни разговор казахте, че тази година авторските песни са по-хубави от миналата?
– Да. Композиторите не са малко, но не са и много. Аз всяка година казвам хората да си търсят песните и да се подготвят по-отдалеч, защото тази година има песни, за които си личи, че са се подготвили музикално и като текст, и са изпипани много по-отдалеко, отколкото примерно на кастинга се явяваха песни, които се явяват само на кастинг. То си личи кога една песен не е правена за фестивал, а е правена просто така, за да има някаква песен. Журито го усеща, а и публиката ще го усети. Мисля, че сме избрали най-добрите за конкурса за авторска песен. Има познати лица от предишни години. Има млади лица, които се явяват за втора или за трета година. Не само наградата е мотив. Явяването на кастинг и допускането до фестивала е голям успех за всеки изпълнител, защото той се явява на една голяма сцена. Такива сцени вече ги няма в България и много малко хора осъзнават какво е „Пирин фолк“. „Пирин фолк“ е институция. 29 години съществува без прекъсване. Ние сме организатори вече шеста година. Когато започнахме да се занимаваме с това, в основата ни беше да се върнем към корените, към пиринското звучене, към македонското. Мисля, че сме го постигнали и хората го осъзнават. Всеки изпълнител, който е допуснат до фестивала, има присъствие в продължение на няколко месеца и песните се оценяват и се виждат. Другото, което правим като организация – всеки един клип го има в социалните мрежи, има фотограф, който прави професионални снимки. Имаме съпътстваща програма, което е интересно за града.
– Не се размина и без скандали за плагиатство. Как ще ги коментирате?
– Аз не мога да проумея как хора тръгват да крадат песни. И то след 30 години в този бранш. Може би това е българското съзнание, но хората вече са толкова ограмотени, че… Даже после, като ги попитам защо са го направили, те не могат да ми отговорят. Това е най-глупавото. Не знам на каква основа решават да правят нещо такова. Аз винаги ги съветвам, че има варианти да направиш хубава авторска песен и да вървиш напред.
– Гуна Иванова ще изнесе първия рецитал. Защо се спряхте на нея?
– Гуна я поканихме, защото има една приемственост между младите и по-възрастните. А тя е легенда. Има какво да покаже. Да видят как един певец не спира да работи и да прави песни. Освен Гуна Иванова ще са и „Годлевски Великден“. Те са от хората, които са израснали сред народа. Техният бизнес не е само пеенето, всеки един от тях си има други ангажименти. Но последните десет години, където и да ходят на участия, правят фурор. При тях хубавото е, че всичко е автентично – тарамбуката, акордеонът, пее се… можеш да усетиш настроението, и затова и тях сме поканили на Детския „Пирин фолк“.
– И тяхна песен беше открадната миналата година…
– Хората не питат, много от тях си мислят, че като чуят дадена песен, е народна. Като ми донесат някоя песен, аз проверявам – в Македония, България, проверявам и в Сърбия, защото преди години имах същия проблем – плащаме си за песен, а тя се оказва сръбска. Македонецът я е откраднал, а авторът си е сърбин. Беше голям хит преди 10-12 години. Идва авторът, разписва ти, че той е автор на музиката, а се оказва, че не е.
– Да се върнем на Гуна, на която сте продуцент и издател от толкова години…
– Голям професионалист, шапка й свалям, не искам да казвам на колко години е, но мога да ви издам, че сега подготвяме спектакъл за догодина. Отсега песните вече почти са ясни, концепцията почти е избистрена. Тя много е помагала във времето и на много изпълнители е подала ръка. Някои може да го забравят, но аз знам колко много години е помагала за развитието на млади изпълнители. Нейна песен ще даде без проблем, даже аранжимента ще подари – просто тя е такъв човек. Като се запознахме преди около 20 години, беше в труден етап от живота й. Впоследствие чрез музиката тя отстоя и си остана достолепна певица на българската сцена. С нея най-добре си контактувам, когато отиваме на участие и през цялото време все за работа си говорим – и на отиване, и на връщане. Има какво да се говори и да се научи от нея. Много е видяла, усеща хората от сцената, предлага интересни концепции за публиката, ще изживее самите песни, знае как да ги поднесе.
– Защо решихте да поканите за рецитал във втората вечер македонски изпълнител?
– Хората в региона и специално от Югозападна България знаят песните на Йордан Митев, но не знаят как изглежда. Аз преди 10 години, когато се запознах с него, научих, че той е и много добър композитор, пише песни, повечето от които хитове, знаят се в България, текст, аранжимент – всичко. Всестранно развит е – свири на няколко инструмента. Неговите участия са изцяло на живо, младото поколение го знае не само в Македония, но и извън страната. Другият рецитал е на младата певица Василиа Петрова, която миналата година взе много награди. Тя ще направи миниспектакъл с няколко песни за гала вечерта в събота. А в неделя една от най-обичаните певици – Цветелина, ще направи рецитал, ще поднесе доста интересни песни, в репертоара й ще има и македонски. Хората ще се забавляват, ще го изживеят. Имахме желание да поканим и други изпълнители, но при преговорите отпаднаха поради много независещи от нас неща, които не можем да изпълним, не финансово, а за уреждане на авторските права, тъй като се съобразяваме се с договорите, които сме подписали.
– Работили ли сте с Цветелина?
– Цветелина е голям и сериозен професионалист. Познавам я повече от 20 години, каквото и да обсъждаме, с пет думи се разбираме. Много позитивен и добре настроен човек, уважава и обича „Пирин фолк“ и винаги помага. И не само на фестивала, а и на фолклора като цяло. Развитието й във фолклора е много интересно. Обикалям страната и виждам как протичат нейните участия, как я приемат хората. Тя си остана легенда от младите изпълнители, които са свързани с фолклора, и си има своето място. Гледал съм хората как й се радват. Тя не е само македонски изпълнител. Силата й е, че пее и тракийско, знае как да забавлява публиката, не е профилирана само в един стил, има богат репертоар и оцелява в бизнеса.
– От миналата година остана ли зад кулисите някоя забавна история?
– По време на фестивала адреналинът ми е толкова вдигнат, че два дни след като свърши, осъзнавам какво сме направили. Винаги има истории. Преди година бяхме объркали деня за охрана на техниката. Преди фестивала си легнах в 3 през нощта, защото, докато намерим шефа на охранителната фирма, за да сформира екип, се наложи ние сами да охраняваме техниката си. Сега имаме проблем със спането, тъй като много хотели вече са продали целия си капацитет.
– Догодина предстои юбилей, наясно ли сте как ще протече?
– Даже преди няколко дни сънувах колко работа ни чака, какво трябва да се направи… Преди пет години беше 25-о издание, след година ще е 30-о. Още по-хубаво трябва да е, да се надгражда. Да сме здрави, това е най-важното, имам някакви идеи. Много изпълнители заслужават да се покажат на сцената на „Пирин фолк“ и всеки от тях би допринесъл за фестивала. Ще стане доста интересен, отсега имаме виждания кого да поканим, дали ще отговорят с „да“ или „не“, времето ще покаже. Трябва да се изчистят правата при участие, изпълнителят може да има желание, но на такъв фестивал всичко трябва да е уредено, да се знае, иначе губи смисъл, получават се гафове, все едно ние сме виновни, а нямаме никаква вина.
ВИЗИТКА:
Роден на 2 януари 1969 г. в Кюстендил
Собственик на музикална компания „Диапазон рекърдс“, която е с над 20-годишна история и през това време е продуцирала и издавала изпълнители като Софи Маринова, Азис, Тони Стораро, Кондьо, Теодора, Володя Стоянов, Николина Чакърдъкова, Райко Кирилов, Вили Рай и много други
За шеста година е директор на престижния международен фестивал „Пирин фолк“, който ще се състои на 27, 28 и 29 август в Летния театър в Сандански