Специалисти в сферите с недостиг на кадри във Великобритания ще получават допълнителни точки. Общият резултат, при които едно лице може да получи работна виза, трябва да е най-малко 70 точки. Новата система ще важи както за гражданите на Европейския съюз, така и за останалите чужденци.
На този етап сънародниците ни, които работят във Великобритания в продължение на по-малко от 5 последователни години, могат да кандидатстват за временен статут на уседналост. Въпросното разрешително им позволява да продължат дейността си, независимо дали работят или учат, и да се възползват от безплатните здравни услуги и социални подпомагания. Всеки, който е започнал работа преди края на 2020-а, може да кандидатства за въпросния статут и да си осигури безпроблемно пребиваване на Острова след Брекзит.
Тези български граждани, които нямат статут на уседналост или временен такъв, а възнамеряват да започнат работа, ще трябва да кандидатстват за виза задължително. Притежателите на биометрични паспорти, каквито са българските, могат да попълват молбата за виза чрез смартфон приложение. Ако не успеят или не е възможно разчитането на паспорта, ще трябва да посетят Визов център, като единственият такъв у нас е в София.
Важно е да се отбележи, че освен такса за обработка на заявлението за виза (между 90 и 700 паунда за различните визови нива), кандидатите за работа във Великобритания следва да заплатят и такса за здравеопазване, която да им осигури достъп до здравна помощ чрез Националната здравна служба. Тя е в размер на 624 паунда на година за повечето професии, но се плаща наведнъж за целия период на визата. Така в най-добрия случай сънародниците ни, които тепърва ще заминават да работят на Острова, ще трябва да броят между 800 и 4000 паунда, в зависимост от периода, за който са получили виза.