Умните управляващи винаги чувстват както момента на възход и експанзия, така и този, в който са достигнали своят предел на компетентност и възможност за позитивна промяна. Иначе държавата поема по пътя към своя залез, пропадайки на дъното на класациите по бедност и демографско изчезване, „изкачвайки” се на първите места по корупция и неравенство.
Единствено отстраняването на изхабения и изчерпан лидер от управленското кормило може да даде на обществото визия за позитивно развитие, за появата на нови и ефективни лидери, които да мобилизират държавническия, интелектуалния потенциал и енергия на нацията за достигане на по-висок обществен резултат и постижения, за по-добър живот на хората.
Историческият опит сочи, че е необходимо да се търси широка дискусия за „националния идеал“ адекватен на съвременните промени и динамични реалности. Необходима е „национална доктрина” – тезиси и насоки, които целеполагат главните държавностроителни задачи, чието решаване се разполага в бъдещия континуум от националното време.
Това не би било толкова сложно, ако политиците, които искат властта се ръководят от ясните национални приоритети за постигане на: модерна, конкурентна и екологична икономика; нравствено и духовно здрав устойчив народ; професионално и морално качество на управление. И главното, ако управляващият елит има политическата воля да постигне заложените национални цели.
Лошият вариант при сгрешен идеал и некачествена доктрина е загуба на историческо време за нацията и крах на държавата. Общественото развитие категорично показа, че днес не е възможно установяването на национално или световно еднополюсно господство. Лидерството в държавностроителен план – в икономиката, в духовността и културата, в социалната сфера, здравеопазването, образованието и иновациите, навлиза в нов исторически етап на развитие на човечеството.
Кой път ще избере България – на конфронтацията и гибелта или на възхода, жизнеутвърждаването и споделените успехи? Това зависи както от всички нас, така и от тези, които ще изберем да ни управляват.
Ключът към съвременното лидерство, което ще ни съхрани като нация и държава, е в качеството на управлението. Основата му е динамичната икономика, поставена върху съвременна технологична база, но постигнала екологично равновесие с природата; инструментариумът му е свободният обмен на идеи, ценности и достижения в полза на мнозинството трудови хора, а не на т. нар. златен процент богопомазани, овладели през последните години властовото статукво на „Дълбоката държава”.
Проф. Светлана Шаренкова