ДНЕС

В търсене на модерното лидерство – 2021

Умните уп­рав­ля­ва­щи ви­на­ги чувстват как­то мо­мен­та на възход и ек­с­пан­зия, та­ка и този, в който са достигнали своят пре­дел на компетентност и въз­мож­нос­т за позитивна промяна. Ина­че дър­жа­ва­та по­е­ма по пъ­тя към своя за­ле­з, пропадайки на дъното на класациите по бедност и демографско изчезване, „изкачвайки” се на първите места по корупция и неравенство.

Единствено от­с­т­ра­ня­ва­не­то на из­хабения и изчерпан ли­дер от управленското кор­ми­ло може да даде на об­щес­т­во­то визия за позитивно раз­ви­тие, за по­я­вата на но­ви и ефективни ли­де­ри, ко­и­то да мо­би­ли­зи­рат дър­жав­ни­чес­кия, ин­те­лек­ту­ал­ния по­тен­ци­ал и енергия на нацията за достигане на по-ви­сок обществен ре­зул­тат и постижения, за по-добър живот на хората.

Историческият опи­т со­чи, че е не­об­хо­ди­мо да се тър­си ши­ро­ка дис­ку­сия за „на­ци­о­нал­ния иде­ал“ адекватен на съвременните про­ме­ни и динамични ре­ал­нос­ти. Необходима е „национална доктрина” – тези­си и на­со­ки, ко­и­то це­ле­по­ла­гат глав­ни­те държавностроителни задачи, чието реша­ва­не се раз­по­ла­га в бъдещия континуум от на­ци­о­нал­ното вре­ме.

Това не би било толкова сложно, ако политиците, които искат властта се ръководят от ясните национални приоритети за постигане на: модерна, кон­ку­рен­т­на и екологична ико­но­ми­ка; нрав­с­т­ве­но и духовно здрав ус­той­чив на­род; професионално и морално ка­чес­т­во на уп­рав­ле­ние. И главното, ако уп­рав­ля­ва­щият елит има политическата во­ля да пос­тиг­не за­ло­же­ни­те на­ци­о­нал­ни це­ли.

Ло­ши­ят ва­ри­ант при сгре­шен иде­ал и не­ка­чес­т­ве­на док­т­ри­на е за­гу­ба на ис­то­ри­чес­ко вре­ме за нацията и крах на дър­жа­ва­та. Общественото развитие ка­те­го­рич­но по­каз­а, че днес не е възможно ус­та­но­вя­ва­не­то на на­ци­о­нал­но или све­тов­но еднополюсно гос­под­с­т­во. Ли­дер­с­т­во­то в дър­жав­нос­т­ро­и­те­лен план – в ико­но­ми­ка­та, в духовността и кул­ту­ра­та, в социалната сфера, здравеопазването, образованието и иновациите, нав­ли­за в нов ис­то­ри­чес­ки етап на раз­ви­тие на чо­ве­чес­т­во­то.

Кой път ще избере България – на конфронтацията и гибелта или на възхода, жизнеутвърждаването и споделените успехи? Това зависи както от всички нас, така и от тези, които ще изберем да ни управляват.

Клю­чът към съвременното ли­дер­с­т­во, което ще ни съхрани като нация и държава, е в ка­чес­т­во­то на уп­рав­ле­ни­е­то. Ос­но­ва­та му е ди­на­мич­на­та ико­но­ми­ка, пос­та­ве­на вър­ху съвременна тех­но­ло­гич­на ба­за, но постигнала екологично равновесие с природата; ин­с­т­ру­мен­та­ри­у­мът му е сво­бод­ни­ят об­мен на идеи, цен­нос­ти и дос­ти­же­ния в полза на мнозинството трудови хора, а не на т. нар. златен процент богопомазани, овладели през последните години властовото статукво на „Дълбоката държава”.

Проф. Светлана Шаренкова

loading...
Кликнете, за да коментирате

Отговорете

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

To Top