Здравната система все още не работи на ръба на силите си, но е под неимоверен натиск. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев пред bTV. „Държавата прави това, което трябва да се направи“, подчерта той.
По повод двамата пациенти в Пловдив, които са починали след дълго чакане да бъдат приети в болница, Дончев каза, че причината за загубата на скъп човек под удара на пандемията не е недостиг на болнични легла, а слаба организация. Той добави, че никоя система не е перфектна и безгрешна.
„Здравната система е подложена на неимоверен натиск. Тя все още не работи на ръба на силите си, но е под неимоверен натиск. През годините е имало куп реформи, които е можело, трябвало е и не са извършили. Колко пъти в годините назад се е подхващал разговорът какво трябва да се промени в системата и нито един път не се е постигал консенсус“, обясни вицепремиерът.
„Има голяма разлика между ситуацията сега и ситуацията през пролетта. Това, което направихме с по-твърдите мерки, рано предприети, е да спечелим време. Използвахме това време да се подготвим. Ще ви припомня, че когато COVID-19 знаехме само през телевизионния екран, когато се появиха първите случаи в страната, българските лекари и медицински сестри освен че нямаха необходимото оборудване, те знаеха за това заболяване само то колегите си в Китай. Сега ситуацията е различна“, добави Дончев.
Той подчерта, че разковничето е поведението на хората, много преди да стигнат до болничната помощ. Дончев каза, че и най-съвършената контролна система не може да измести личната отговорност.
„Здравната криза променя поведението на хората. Предполага допълнителни разходи. Полага на изпитание всички останали система“, каза той. Дончев добави, че сред самите експерти има спор колко твърди и колко обхватни трябва да бъдат мерките.
„Когато има необходимост от по-твърди мерки, от тези в момента, те ще бъдат предприети. COVID-19 има във всички останали европейски държави и ние следим изключително внимателно какво правят другите. Тоталното затваряне е най-лесната мярка от здравна гледна точка. Тя обаче е с най-тежки последици върху икономиката. В този смисъл мерките трябва да са премерени. Ако е необходимо регионални, гъвкави, съобразявайки се със ситуацията“, обясни той.
Електронното направление и рецепта ще са готови до няколко седмици, каза още вицепремиерът.
За първото личните лекари трябва да се присъединят към системата, което се оказа малко по-сложно, а за второто – има дълга номенклатура от лекарства, която трябва да се въведе, поясни той.
Като софтуер са готови, добави Томислав Дончев и обясни, че внедряването на системата не е толкова просто – има усилия и адаптиране, но ще се случи.
Относно предстоящите избори Дончев заяви, че няма намерение те да се отлагат. Но се мисли как да се проведат така, че да има минимален риск за населението.
По публикацията работи: Елка Василева
dnes.bg