ТРИБУНА

Българите и гърците са най-недоволни от живота си в условията на пандемия

Българите и гърците са най-недоволни сред европейците от живота си в условията на ограниченията заради пандемията от новия коронавирус, съобщи Ройтерс.

Агенцията цитира резултатите от проучване сред гражданите на 27 страни от Европейския съюз за социално-икономическите последствията от COVID-19 върху европейците, проведено от Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд.

Европейците под 35-годишна възраст се чувстват по-тъжни и по-самотни в сравнение с по-възрастните хора в резултат на ограниченията заради пандемията, установява проучването. То е проведено онлайн сред 85 000 души. Резултатите от анкетата сочат рязко влошаване в качеството на живот за представителите на всички възрастови групи в условията на пандемия.

16% от анкетираните казват, че се чувстват самотни почти през цялото време през последните седмици, откакто в повечето страни бяха въведени карантинни и ограничителни мерки. Преди кризата едва 6% от анкетираните са се чувствали постоянно самотни.

Двайсет на сто от европейците под 35 г. сега казват, че са самотни, което е с 4 на сто повече от проучванията преди кризата. Най-самотни се чувстват французите.

Хората на възраст до 35 г. съобщават и за по-ниски нива на цялостно усещане за удовлетворение от живота и щастие. Авторите на проучването смятат, че това се дължи на прекратяването на публичните прояви и събития и невъзможността на младите хора да се срещат с приятели и роднини извън домакинството.

Оптимисти за собственото си бъдеще са 46 на сто от европейците, което е спад с 18 процентни пункта в сравнение с резултатите от подобно проучване през 2016 г. Оптимизмът е под средното ниво в страните, поразени най-силно от COVID-19 – Франция, Италия, Белгия и Испания.

Една четвърт от участниците в анкетата казват, че са загубили работата си временно или постоянно заради пандемията, като младите хора са най-силно засегнати. Половината казват, че работното им време е намалено. Близо 40 на сто описват финансовото си положение като по-лошо в сравнение с това преди пандемията. Близо половината от тях посочват, че семейството им няма да се справи в кризисната ситуация и повече от половината отговарят, че няма да могат да поддържат досегашния си стандарт на живот без приходи.

loading...
Кликнете, за да коментирате

Отговорете

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

To Top