Националнатa библиотека вече е по-достъпна за хора с двигателни проблеми и за незрящи
Националнатa библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ вече разполага със специализиран кът за хора със специфични потребности. Той беше представен официално днес и е финансиран от Агенцията за хората с увреждания.
Това не е първият проект, който Националната библиотека и Агенцията за хората с увреждания реализират заедно. До момента, за по-малко от две години на сътрудничество, в библиотеката са оборудвани работни места за близо 20 човека с увреждания, вече има асансьор, който позволява достъп до втория етаж, както и специализирано санитарно помещение.
От Националната библиотека съобщиха, че настоящият проект за специализиран кът е реализиран в рамките на по-малко от четири месеца, след средата на октомври миналата година, когато е подписан договорът с Агенцията за хората с увреждания. Благодарение на него библиотеката вече е достъпна, както за хора с двигателни проблеми, така и за незрящи.
На стълбището е монтиран мобилен стълбищен подемник, който за разлика от съществуващата рампа, може да повдигне инвалидна количка. Самият кът е разположен на най-комуникативното място в библиотеката – в непосредствена близост до централния вход.
На място се намират две адаптирани бюра за хора с колички, както и специализиран софтуер, който сканира документи и ги превръща в реч. Така на практика всяка книга в библиотеката вече може да бъде „прочетена“ и от хората със затруднено зрение.
Засега няма официална статистика колко от читателите на Националната библиотека са със специфични нужди, но очакванията са те да се увеличат след новосъздадените условия. Идеята е вбъдеще да бъдат изградени подобни кътове и в читалните.
От Националната библиотека напомнят и за предложението си за безплатни читателски карти за хора със специфични нужди, които се издават след предоставяне на ТЕЛК (експертиза за трайно намалена работоспособност).