ТРИБУНА

Инж. Димитър Куманов: Почти всички ВЕЦ-ове в България са незаконни и във вреда на екологията

Почти всички ВЕЦ-ове на територията на България са незаконни и във вреда на екологията, заяви инж. Димитър Куманов, член на Управителния съвет на Сдружение риболовен клуб „Балканка“.

„Това е така, защото нямат учредено право на строеж в речните корита. Съгласно Закона за собствеността, собственикът на земята е собственик и на построеното върху нея и за да строят в коритото на реката, те трябва да имат учредено право на строеж от Министерския съвет“, обясни Куманов, предаде БТА.

Такива разрешения имат само два от язовирите в страната, посочи той.

Съгласно Закона за рибарство и аквакултури пък всички прегради във ВЕЦ-овете трябва да бъдат снабдени с рибни проходи, одобрени от ИАРА, а такива почти никъде няма, каза инж. Иван Пандъков, специалност по електроенергетика.

Според Куманов незаконните строежи спрямо ЗУТ трябва да се премахват, но това у нас не се случва. По думите му обществените ресурси се раздават предимно на хора, свързани с властта.

„Такъв е случаят със собствениците на ВЕЦ-ове, които еднолично се облагодетелстват, а ползата за обществото на практика е нула, дори с отрицателен знак. Най-много подобни разрешения са се получавали по времето на „Тройната коалиция“, когато е било буквално „лудница“ от издаване на разрешения“, коментира Куманов.

За съжаление това трудно се доказва, защото голяма част от тях използват за сделките фирми с подставени лица, посочи той.

Куманов коментира още, че са направени ВЕЦ-ове на малки язовири за питейни нужди, при положение, че притокът им е твърде недостатъчен. Според експертите сушата не е оправдание за лошото управление на водите.

„Прокуратурата трябва да се задейства и със случващото се в „Напоителни системи“. Това, което се случва с язовир „Пчелина“, с язовир „Бебреш“ е със съгласието на „Напоителни системи“. На язовир „Ястребино“ също щеше да се даде разрешение за ВЕЦ, но там в момента има малко вода. Отново с разрешение на „Напоителни системи“ вероятно вече се строи и ВЕЦ-а на язовир „Тракиец“, той става за питейни нужди на Хасково след довършване на пречиствателната станция там“, информира Димитър Куманов.

Според експертите на „Балканка“ страната ни вече е в екологична катастрофа, заради незаконните водохващания в реките и изместване на коритата, резултат от което е измрялата риба. Имам усещането, че у населението се създава излишна паника по отношение засушаването на язовирите, каза още Куманов.

Язовирите, за които има рискове, по думите му са „Студена“ и „Бебреш“ /който вече се пълни/, както и „Асеновец“ при Сливен. Ако от тях не се краде вода, и тя остане само за питейни нужди, проблеми няма да има. Всички други язовири имат достатъчно вода и не трябва да се създава паника“, смята Куманов.

От Сдружението настояват за оставката на директора на басейнова дирекция Плевен, заради това, което се случи с коритото на река Вит при моста на Боаза. Освен това отговорността си да понесат областният управител на Ловеч Ваня Събчева, с чието съгласие това е станало, настояват от „Балканка“.

От Сдружението считат, че оставки трябва да подадат също Пламен Ангелов, директор на РИОСВ – Перник, както и директорите на Басейнова дирекция Пловдив, заради копането на баластра по река Марица.

loading...
Кликнете, за да коментирате

Отговорете

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

To Top