Три години от взрива в Хитрино
Днес се навършват 3 години от трагедията в Хитрино. В ранното утро на 10 декември товарен влак с поли-пропилен предизвика взрив, който уби 7 души и рани други 29. Трагедията на жителите породи вълна от съпричастност. За няколко дни в дарителската сметка на БЧК бяха събрани над 2 милиона лева, с които бяха обезщетени жители на селото.
В Хитрино следите от катастрофата се заличават. Издигнати са нови къщи и пострадалите вече живеят в тях. Започна ремонт и на обществената инфраструктура. Това е улицата най-близо до ЖП линията, където взривът срина всичко със земята. Сега селото отново е издигнато от руините, но излекувани ли са раните в душите на хората.
Стефан Стефанов: Мъчим се да живеем, но не пожелаваме на никого това да се случва повече в нашата държава.
Никола Цачев, чиято къща беше от последните издигнати в Хитрино, живее в новия си дом. Една зима той изкара в Кризисния център в Шумен, а преди това дълго време беше в болница.
Никола Цачев: В новия ми дом добре се чувствам, материалното се възстанови, но този психологически момент, който преживях, никога не мога да го забравя, като тракне влакът и подскачам.
През януари 2018-та година започна делото Хитрино. Подсъдими за катастрофата са двамата машинисти – Димитър Михнев и Радослав Петков. По време на заседанията бяха изслушани десетки свидетели, чуха се много експертизи. Специалистите са категорични, високата скорост, с която влакът е навлязъл в селото и пренебрегването на правилата за движение са причините за трагедията в Хитрино. При ограничение от 40 км/ч, композицията се е движила с близо 80. Пак според експертите, катастрофата е можело да бъде предотвратена, ако преди входния семафор е било задействано екстремно спиране.