Извършиха първата у нас белодробна трансплантация
Първата белодробна трансплантация у нас беше извършена от екип на Университетска болница „Лозенец“, ръководен от д-р Игор Тодораке от университетската болница в Хановер и проф. д-р Любомир Спасов. Това съобщиха от здравното министерство.
Трансплантацията започна към 22.30 на 26.10.2019г. и приключи към 4.30 часа тази сутрин. През цялото време здравния министър Кирил Ананиев е получавал информация за хода на трансплантацията.
Реципиент е 70-годишен мъж с крайна степен на белодробна недостатъчност поради белодробна фиброза. В момента пациентът се намира в реанимация.
Чакащи за белодробна трансплантация и техните близки обвиниха миналия месец Кирил Ананиев в некомпетентност и незаинтересованост заради това, че не може да се справи с проблема с трансплантациите у нас. Потърпевши и представители на Асоциация „Пулмонална хипертония“ дори протестираха под мотото „Здравни емигранти“. От асоциацията обвиниха, че държавата ни няма адекватни политики, база и специалисти, което принуждава болните да търсят лечение извън страната, да се превърнат в здравни емигранти и ги лишава от правото им на живот.
През месец юли 18-годишният Иван Иванов от Бургас почина, докато чакаше белодробна трансплантация. Момчето бе родено с рядкото заболяване муковисцидоза, което засяга белите дробове и панкреаса. То се нуждаеше ежедневно от инхалации с муколитици, дренажи, антибиотично лечение, висококалорична храна и хранителни добавки. Хиляди българи се включиха в дарителските кампании, за да помогнат на родителите на Ванко да купуват необходимите медикаменти и храни, докато чакат трансплантацията.
През октомври 2018 г. почина 29-годишният Адриан Петков, който чакаше за белодробна трансплантация. Той също страдаше от муковисцидоза. В битката да помогнем на момчето разговаряхме с почти всички трансплантационни центрове в Европа, каза на 13 октомври зам.-министърът на здравеопазването Бойко Пенков. Той обясни, че от берлинска болница са отговорили, че съгласно декларацията вече не са в състояние да извършват трансплантации на пациенти извън осемте страни членки на Евротрансплант.
На опашката по донорство
България е на едно от последните места по донорство, заяви в средата на декември 2018 г. директорът на Изпълнителната агенция по трансплантация (ИАТ) д-р Михаил Христов.
Той подчерта, че за 2018 г. у нас е имало само 15 броя донори. Лидерите по донорство са Испания, Белгия и Хърватия, докато България е едва на 41 място заедно с държавите, които не са толкова добре развити и не са членки на Европейския съюз.