Началото на всяка парламерна сесия е заредено с надежда и повишени очаквания. Очертава се тежка и натоварена сесия. Това каза от парламентарната трибуна президентът Румен Радев в обръщение към народа и Народното събрание по време на откриването на новата сесия на парламента.
Предстои приемането на редица закони, най-важният от които за държавния бюджет, и местни избори. Не трябва да забравяме, че в страната са натрупани и проблеми, чието решаване не само е неотложно, но изисква и по-далечен хоризонт. Наред с обсъждането на всякакви икономически показатели, не трябва да пропускаме факта, че България продължава да губи своето най-голямо богатство – хората.Голяма част от българските граждани се отчуждават от собствената си държава. Чезнат основните фактори за ефективно управление, прозрачност, отчетност и отговорност. Когато властта се отдалечи от народа и се трансформира в тесен кръг хора, те я трансформират в облаги. Този тесен кръг бетонира своята власт и порочният цикъл се затваря. При такава формула няма развитие, а има бедност, корупция и неграмотност. Затова е нужна промяна, която да засили гражданският контрол върху управлението, да направи институциите прозрачни, да засили инициативата на българските граждани. Необходима ни е силна държава с ясни правила и ред, които да работят за народа и да се спазват от всички. Такава промяна не може да бъде дело на отделна личност или политическа партия. Тук виждам ролята на българския парламент – като най-висока трибуна и орган, призован да контролира икономическата власт. Защото каквито икономически и социалони модели да се предлагат, те няма да постигнат своята цел, докато не се промени начинът на управление на България, заяви Радев.
Моите очаквания са за ускорен дебат в това направление. Не може да има ефективно управление на държавата и просперитет, ако нянма ефективен контрол върху изпълнителната власт. Българското правителство е едно от малкото в Европейския съюз, които не следват управленска програма, одобрена от парламента. Отклонението от тази програма също би следвало да се коментира от парламента, както и правителството да предоставя ежегоден отчет пред Народното събрание. Очевидно имаме необходимост от програма, която да задължава министър-председателят да се явява поне веднъж месечно пред парламента. Отказът от контрол е отстъпление от демократичните прионципи и неговото възстановяване ще бъде връщане към приунципите на парламентаризма. Парламентът трябва да пресече още тази година безконтролното харчене на излишък, без санкция от Народното събрание. Това нарушава добрите практики и е предпоставка за корупция, посочи държавният глава.
Президентът няма никакви правомошия да се намесва в законотворческия процес, но ще изразя своето притеснение, че все повече закони се изменят кардинално с преходни и заключителни разпоредби, избягвайки обсъждането. Това внася непредвидимост и елиминира гражданското участие. Очакванията от политическия процес са за повече предвидимост. Това ще повиши доверието в политическия процес. Отдавна еназрял моментът за по-голяма независимост на местната власт чрез по-голяма децентрализация. В момента общините зависят от благоволението на правителството, което в много случаи се реализира по тяснопартийни критерии. Усъвършенстването на закона за участието на гражданите в местното самоуправление следва да бъде във фокуса на парламента, отбеляза Румен Радев.
Да обмисляме конституционни законови промени, които да дадат възможност на българи по рождение да могат да се кандидатират на избори. Упорито отклоняваната през годините тема за въвеждането на индивидуална конституционна жалба следва да бъде според мен внимателно обмислено. При един балансиран подход тя може да се превърне във важен инструмент за граждански контрол върху законодателни и управленски решения. Още повече такава практика е приета в повечето европейски държави и се подкрепя от Венецианската комисия. Настоящата сесия е заредена и с надежди за внасяне на устойчивост в изборния процес. Машинното гласуване като гарант за честността на изборите следва да бъде осигурено и то надеждно в нормативно-техническо и експертно отношение. Според мен не само че трябва да бъде ускорено въвеждането на електронно дистанционно гласуване, разбира се при ясни гаранции за неговата неприкосновеност, но трябва да вървим и по-нататък, заяви Радев.
България трябва да се превърне с нормална европейска държава, с върховенство на правото, с активно гражданско обжщество, с прозрачни и отчетни институции, които да рабнотят ефективно и в интерес на гражданите. Без тези предпоставки няма да има високи доходи и качество на институции. Времето за промяна неумолимо изтича, така както изтичат навън младите и успели българи, така както гаснат едно след други българските села. Затова моят призив е още тази парламентарна сесия да се концентрират усилията за бъдещите решения. Ако това не се случи, или апатията ще продължи, или улицата ще помете статуквото. Българите очакват вашите решения, завърши президентът.