Преброяването на населението и жилищния фонд у нас ще е от 22 януари до 15 февруари 2021 г. Това реши парламентът, който окончателно прие Закона за преброяване на населението и жилищния фонд в Република България през 2021 г.
Досега са проведени 17 преброявания на населението като последното беше през 2011 г.
Предстоящото броене е най-мащабното изчерпателно статистическо изследване у нас, което се провежда на всеки 10 години, посочи на брифинт в Народното събрание председателят на НСИ Сергей Цветарски, цитиран от в. Монитор.
Референтната дата, към която ще се отнасят събраните по време на броенето данни, е 22 януари 2021г. За втори път преброяването ще е на два етапа като първият – електронен, ще е 22-31 януари. Вторият етап – преброяването по домовете ще бъде от 8.00 часа на 1 февруари до 20.00 часа на 15 февруари.
При преброяването няма да бъде задължително лицата да попълват данни за етническа принадлежност, вероизповедание и здравен статус, според закона.
Във въпросника обаче вероятно ще има графа „не желая да посоча каква етническа/религиозна група съм“, която трябва да бъде отбелязана от тези, които не искат да обявят своята етническа принадлежност и вероизповедание. За това настояха от ВМРО.
Относно пола, ще се посочва само биологичният, поясни Цветарски.
Депутатите решиха да бъде приета Програма на преброяването, която да бъде внесена за разглеждане от Министерския съвет в тримесечен срок от обнародването на закона.
Периодът за подготовка и провеждане на преброяването е съобразен с подготовката и провеждането на два изборни процеса през 2021 година – за народни представители и за президент и вицепрезидент, с оглед на ангажиментите на общинските администрации в изборния и преброителния процес.
Органите на преброяването са Националният статистически институт, Централната комисия по преброяването/временен орган с председател председателят на НСИ/, териториалните статистически бюра, областните и общинските преброителни комисии.
Лицето, отказало да предостави необходимите по закона данни, ще бъде глобявано със 160 лв.
Ясно се декларира, че ще бъде спазена поверителността на данните, достъпа до информация и разпространението на крайните резултати в съответствие с националното и европейското законодателство. На всички 20 000 преброители пък ще се провери съдебното минало.
Очаква се разходите по преброяването да възлязат на 38 262 000 лв. като в тях е включено и разработването на нова електронна платформа за преброяване.blitz.bg
Вижте най-добрите оферти за групово пазаруване