ТРИБУНА

Кметове и областни управители вече с министерски заплати

Кметовете, техните заместници и кметските наместници ще могат да получават заплати колкото министър. Това предвижда нов подход за определяне на заплатите, който кабинетът прие на своето заседание с промените в постановление за възнагражденията в бюджетните организации.

Така заплатите на градоначалниците ще се гласуват от общинските съвети, като максималният им размер не трябва да надвишава основната заплата на министър, която към момента е близо 4600 лева.

В момента кметските заплати бяха обвързани с нивата и степените на заплащане в държавната администрация. Така един градоначалник на община с население от 50 000 до 100 000 души, получават между 800 и 2600 лева.

На свой ред заплатите на министрите в кабинета са обвързани с тези на депутатите, а те на всеки три месец се актуализират според скока на средната работна заплата.

В постановлението на МС се предвижда и увеличение на заплатата на областните управители – техните възнаграждения ще бъдат равни на 80 % от заплатата на министър, което прави 3660 лева. Заместник областните управители пък ще взимат 80 на сто от тази на губернатора, което пък е малко над 2900 лева.

Ще има скок и за директорите на държавни и изпълнителни агенции като антикорупционна мярка, а размерът им ще се определя от ресорния министър. Разрешава се и на шефовете на агенции да си назначават експерти за връзки с обществеността. Сега такава възможност имаше само за министерствата, като тези служители са част от политическия кабинет на министъра.

Наред с това кабинетът прие поправки и в наредбата на заплатите на чиновниците. С нея целяло да се създаде по-добри възможности за привличане на квалифицирани и мотивирани служители, включително млади хора. Укрепва се и принципът „заплащане според изпълнението“, като всеки чиновник ще получава възнаграждение спрямо постигнатите от него резултати и на проявените знания, умения и качества в работата.

Актуализира се и въведената през 2012 г. скала за определяне на заплащането. Това дава възможност за коригиране на диспропорциите в размера на заплатите на служители от една и съща администрация. В почти всяка администрация има чиновници в с висока квалификация и устойчиво високи оценки на изпълнението, които се оказват с „изоставащи заплати” в сравнение със служители на аналогични длъжности, назначени след 2012 г.

 

/монитор

loading...
Кликнете, за да коментирате

Отговорете

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

To Top