Здравословно! Котешкото мъркане нормализира кръвното
Котешкото мъркане нормализира кръвното налягане, с него раните зарастват по-бързо. То е в диапазон 20-30 Hz – най-благотворното колебание на звуковите вълни за здравето на човешкия организъм, твърдят учени от университета в Минесота (САЩ).
Домашната писанка буквално оказва емоционална подкрета и психологическа помощ, а когато човек има такъв баланс, под-добре се справя с трудните ситуации.
При галене на козината й в него започва да се произвежда окситоцин – хормонът на привързаността. Благодарение на него ставаме по-спокойни, уверени в утрешния ден и по-щастливи.
Присъствието на котка вкъщи укрепва имунитета. Стопаните й страдат по-рядко от отити, а децата по-рядко пропускат училище заради простуди, тъй като тя засилва имунитета им. Учените са установили, че този домашен любимец намалява риска от инфаркт с 40 процента.
Котката запълва дефицита от емоции и общуване, дава възможност човек да прояви най-добрите си качества. Тя влияе благотворно на домашната обстановка и психологическата атмосфера в семейството. Според психолози децата, които растат с домашен любимец стават по-отговорни, по-общителни, по-добри и са лоялни към окръжаващите ги. Грижата за питомеца възпитава у тях отговорност, доброта, увереност в себе си. Те се приобщават към труда и задълженията. Освен това, се учат на емпатия, съпреживяване, научават се да улавят лесно емоциите на другите хора и да им съчувстват. Вече пораснали, те по-лесно създават отношения с окръжаващите ги хора. Децата, стопани на котка са по-наблюдателни.
/монитор