Във византийска църква в самото сърце на пустинята Негев откриха уникално изображение на Исус Христос.
Историци от Университета на Хайфа откриха поразителната рисунка на тавана на почти разрушен древен християнски храм. Смята се, че църквата е била издигната още през 350 г. от нашата ера. Изкуствоведът д-р Ема Мааян-Фаар е забелязала стенописа столетие след откриването на самия храм, който е датиран от ранновизантийския период.
„Оказах се на правилното място в правилното време и под ъгъл изведнъж видях око. Това беше лицето на Исус от времето, когато е кръстен“, каза ученият. Изображението е много избедняло, така че е истинско чудо да бъде открито, добави изкуствоведът.
Археолозите отбелязват, че лицето на Христос значително се отличава от това, което срещаме на иконите. На рисунката е изобразено лицето на млад човек без брада, с къси къдрави коси, големи очи и дълъг нос. Портретът е част от по-голяма картина и е „първата доиконоборческа сцена на кръщаването на Христос, защото до него е нарисувано друго лице, обкръжено с нимб“, твърдят изследователите. Втората, по-голяма фигура е идентифицирана като Йоан Кръстител.
/бгнес