България заема едно от челните места в ЕС по ефективност на рециклирането на оловно-акумулаторни батерии. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос за изпълнение на целите за масово разпространените отпадъци, предаде БТА.
Димов отбеляза, че ще даде данни за 2016 г., защото това е последната година, за която може да се прави сравнение между страната и останалите членки на ЕС.
За 2016 г. България е постигнала 48,5 процента събиране на портативни батерии при цел 40 процента. Този резултат е с почти два процента по-висок от средния за ЕС, коментира министърът. Той отбеляза, че средната постигната степен на рециклиране на оловото, което се съдържа в оловно-киселинните негодни за употреба батерии и акумулатори, е 65 процента за всички инсталации. В същото време е постигната степен на рециклиране от 98 процента на материалите, съдържащи се в оловно-киселинните акумулатори при заложена цел от 65 процента.
Той посочи, че за 2016 г. страната е събрала 7,9 кг на човек, излязло от употреба електрическо и електронно оборудване от бита при средно 7,8 за ЕС. При оползотворяването на информационно и телекомуникационно оборудване сме постигнали почти 95 процента при средно 89 процента за ЕС, каза още Димов. При потребителското оборудване са постигнати 98,6 процента, което е със седем процента повече от средното за ЕС. Най-висок е резултатът при категориите, свързани с медицинско оборудване, където България е постигнала 99,3 процента, при средно 88 процента за ЕС, каза министърът.
През 2016 г. България рециклира общо 63,8 на сто от пуснатите на пазара опаковки при цел в директивата – 55 процента, допълни министърът. В страната се рециклират 52,6 процента пластмасови отпадъци при средно за ЕС 44,3 процента. Едва три държави в ЕС имат по-добри резултати по този показател, посочи той. При хартията се рециклира 80,1 процента при цел по директивата 60 на сто. Средния резултат за ЕС е 83,3 на сто, което е напълно съизмерим с българските резултати, коментира Димов. Страната ни рециклира 70 процента стъклени опаковки при 75 средно за ЕС.
При излезлите от употреба моторни превозни средства за 2016 г. постигнатото ниво на повторна употреба и рециклиране е 95 процента, при цел – 85 на сто./24chasa.bg/