С 6,7% нарастват приходите от нощувки на български граждани за периода юни-август 2018 г.
6,7% е ръстът на приходите от нощувки на български граждани в местата за настаняване с 10 и повече легла за периода юни-август 2018 г. в сравнение със същите месеци на 2017 г. Това сочат данните на НСИ, в които още не е включена статистиката за септември, за който тенденцията през последните години показва, че е много силен месец за туризъм.
От юни до август включително приходите от българи в местата за настаняване с 10 и повече легла са над 154 130 071 лв. За този период са пренощували 1 339 177 българи, което е ръст от 1,9% спрямо същия период на миналата година.
Фактът че, приходите от нощувки растат с по-висок темп от броя на нощувките, е доказателство, че все повече наши сънародници се насочват към местата за настаняване от по-висок клас в България, коментира министър Николина Ангелкова. Данните потвърждават това – отседналите в места за настаняване с 4 и 5 звезди български граждани нарастват с близо 11% спрямо периода юни–август 2017.
Усилията на Министерството на туризма, насочени през последните три години към промотиране на възможностите за почивка във вътрешността на страната, дават много добър резултат, свидетелства и статистиката. Информацията от НСИ показва, че през периода юни-август 2018 г. българите са почивали не само по Черноморието, но и в цялата страна. Около 41% от нашите сънародници са избрали морска почивка в България, около 59% са били в хотели и места с над 10 легла във вътрешността на страната.
Най-предпочитано за почивка през лятото е Южното Черноморие – близо 23% от отседналите българи са избрали ваканция в област Бургас. Област Варна е предпочетена от 11% от всички, отседнали в страната, а област Добрич от 6,9%. Извън морските най-популярни за българите са били дестинациите за културен, СПА и планински туризъм.
В област Благоевград през лятото са били 7,7% от отседналите българи, в област Пловдив – 7,5%, в столицата- 5,9 на сто, в област Смолян – 5%, в Софийска област- 4,7%, в област Пазарджик- 4,4%, в област Велико Търново- 3,2%.