ТРИБУНА

Валери Симеонов не смята да подава оставка, коалицията го задължила да е вицепремиер

Вицепремиерът Валери Симеонов не смята да подава оставка. Това се разбра от думите му пред журналисти след среща с работодателите в Министерския съвет. Няколко неправителствени организации поискаха оставката на вицепремиера, след като преди няколко дни пред партийната си телевизия СКАТ той обяви, че проектозаконът за хората с увреждания е опит „да се угоди на кресливи майки с уж болни деца“. За днес пък е насрочен протест срещу поведението на вицепремиера с искане за оставката.

 

След като премиерът Бойко Борисов се извини от негово име и от това на правителството, но отказа да обсъжда негова оставка заради коалиционното споразумение с „патриотите“, днес Симеонов обяви, че оставка се подава по лични или по политически причини. Не виждам причини да подам оставка по лични съображения. Човек не подава оставка за това, че казва истината. Боли, не боли – това е истината, стоя зад своите думи катeгорично, обяви той, цитиран от Би Ти Ви.

 

Допълни, че подаването на оставка по политически причини е решение, което може да вземе политическият съвет на коалиция ГЕРБ – „Обединени патриоти“. „Същите те са ме задължили да бъда вицепремиер. Аз съм на тази длъжност не по свое желание, такова беше решението на коалиционния съвет“, коментира Симеонов.

 

„Става въпрос за мнението основно на трима души – Бойко Борисов, Красимир Каракачанов и Волен Сидеров. Когато те поискат оставката ми, аз ще я подам по политически причини“, подчерта той.

 

Обясни, че протестите на БСП не го притесняват и че е нормална опозицията да иска оставки.

 

Симеонов срещу квотите за хора с увреждания

 

След срещата с работодателите вицепремиерът обяви, че „категорично сме за отпадането“ на квотите в Закона за хората с увреждания, като не уточни чия позиция изразява. Според него квотите, които задължават назначаването на хора с инвалидност, са абсолютно несъстоятелни, съобщи агенция „Фокус“. „Това води до съответни санкции, които са в размер на 30% от минималната работна заплата. В България има остър недостиг на работна ръка – няма работодател, който да не назначи инвалид, стига да му върши работа“, обясни той.

 

Според вицепремиера в тези текстове е заложен популизъм, прикрит под грижата за инвалидите. „Една такава санкция от минималната работна заплата автоматично се превръща в закон за всички тези предприятия на дребния и средния бизнес – то се превръща в един допълнителен данък“, уточни още Симеонов.

 

Изискването е записано в законопроекта за хората с увреждания и след протести на работодатели се разбра, че квотите ще останат, но за компании с над 49 служители. В първоначалния вариант законопроектът предвиждаше квоти за наемането на определен брой хора с увреждания и санкции за компаниите, които не ги изпълняват. Изискванията засягаха всички фирми с персонал над 20 души. Сега текстовете предвиждат всеки работодател, който има от 50 до 99 служители, да назначи двама с трайно увреждане, а ако служителите са 100 или над 100 – 2% от средносписъчния им състав. Глобата, ако това изискване не се спази обаче, остава. Тя ще е в размер на 30% от минималната работна заплата за страната за всяко незаето работно място за човек с увреждане.

 

Максималният осигурителен праг да не се вдига

 

Симеонов подкрепи и несъгласието на бизнеса от догодина да се повиши максималният осигурителен доход от 2600 на 3 хил. лв.

 

„Както съм изразил своята позиция в Министерския съвет, ние, обединени, сме категорично против повишаването на максималния осигурителен праг. Смятаме, че това е много сериозно нарушение на предизборната програма на коалиция ГЕРБ – „Обединени патриоти“, под която сме се разписали да не се променят данъците в 4-годишния период на управление“, обясни Симеонов. Той определи това като увеличаване на данъците, което ще бъде удар върху печелившия бизнес в България и може да предизвика пререгистрация на фирми в държави извън България.

 

Той уточни, че с представителите на работодателските организации са на обща позиция, че е крайно време вече да се отмени плащането на първите 3 болнични дни от работодателя. „Това беше една кризисна мярка от 2008 година в условия на световна финансова криза. Беше обявена като временна, но продължава и в момента. Не виждам защо при тези ръстови показатели на развитие на държавата и икономиката бизнесът трябва да продължава да изплаща първите 3 дни“, заяви вицепремиерът Валери Симеонов.

 

Спешни мерки за внос на работници

 

Симеонов обяви още след срещата, че с работодателите се обединяват около законодателна инициатива, с която да се дава възможност на хора от трети страни да работят в България. Тя предвижда в Народното събрание спешно да бъдат внесени текстове, които да дадат възможност на хора от трети държави да получават право за работа в България със съответно зелена карта или да бъде по аналогия с т.нар. карта на поляка, която потвърждава принадлежността към Полша, като дава право на привличане на трудови мигранти в страната.

 

Идеята била хора с такива карти да могат да работят в България за около 5 години, да получават права на граждани, но да не могат да напускат държавата и да ходят в други държави в ЕС.

 

По думите му в случая не става въпрос за гражданство, а за даване възможност за достъп до пазара на работната ръка на граждани от трети страни, основно от български произход. „Както знаете, наскоро бяхме в Украйна, където живеят 300–400 хил. наши сънародници. Около 60 хил. има в Молдова. Всички тези хора са потенциал за облекчаване на тежкото положение с недостиг на работна ръка“, допълни вицепремиерът, цитиран от агенция „Фокус“.

loading...
Кликнете, за да коментирате

Отговорете

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

To Top